10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  “Covid-19 çocuklarda da ağır seyredebilir”

  Çocuklarda Covid-19 belirtilerine ilişkin bilgileri paylaşan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi’nde görev yapan Doç. Dr. Tuğçe Tural Kara, koronavirüsün çocuklarda çoklu organ tutulumu adı verilen MIS-C tablosu ile daha ağır seyredebildiğini söyledi ve ergenlik çağındaki çocukların ‘Bana bir şey olmaz’ görüşüyle rehavete kapılmaması gerektiği konusunda uyardı.

  Dirençli ateşle karşı karşıya kalınıyor

  AÜ Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuğçe Tural Kara, koronavirüsün çocuklar üzerinde etkilerinin çoğaldığını kaydetti. 0 ile 21 yaş arasındakilerde “Çocuklarda Covid-19 ile Olası İlişkili Çoklu Sistemik İnflamatuvar Sendrom (MIS-C)” tanısının gelişebildiğine dikkat çeken Doç. Dr. Kara, 24 saatten daha uzun devam eden dirençli ateş ile karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Böyle hastalarda organ tutulumlarının oluşabildiğini ifade eden Doç. Dr. Tuğçe Tural Kara, ağırlaşan hastalarda durumun çoklu organ yetmezliğine kadar ilerlediğini kaydetti. Son zamanlarda hastaneye yatmaya neden olacak ağır tabloların yaşandığını dile getiren Doç. Dr. Kara, küçük yaşta olsa dahi altta yatan ikincil hastalıklar yüzünden ciddi bir yoğun bakım tedavisi görmek zorunda kaldıklarını belirti. Her yaş grubundaki bireylerin sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uyması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Tuğçe Tural Kara, vatandaşları rehavete kapılmamaları konusunda uyardı.

  Çocuklar koronavirüsten nasıl korunmalı?

  Covid-19’un ilk görüldüğü zamanlarda çocuklarda daha hafif seyrettiğini anımsatan Doç. Dr. Tuğçe Tural Kara, koronavirüsün çocuklarda daha sık olarak üst solunum yolları enfeksiyonu semptomları şeklinde geçtiğini belirtti ve son günlerde vakaların ağırlaştığını söyledi. Çocukların uzun zaman koronavirüs yoğun bakım ünitelerinde tedavi görmek zorunda kaldığını ifade eden Doç. Dr. Kara, bu çocukların arasında solunum desteğine ihtiyaç duyan hastalar olduğunu aktardı. Bu yüzden çocukların da ağır tablolarla karşılaşabileceğinin unutulmaması gerektiğine vurgu yapan uzman isim, özellikle küçük yaştaki gençlerin, yani ergenlik çağındaki çocukların ‘Bana bir şey olmaz’ fikriyle rehavete kapılmaması gerektiğinin altını çizdi. Bu yaştaki gençlerde de koronavirüsün ağır seyredebileceğini, altta yatan başka bir hastalık olabileceğini, daha önce bunu bunu fark etmese de Covid-19’un daha ağır seyretmesine yol açabileceğini kaydeden Kara, bu yüzden her yaştaki herkesin maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına en ciddi şekilde dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ