28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  90 kişi kendi isteğiyle koronavirüs olacak

  Dünyada ilk defa gerçekleştirilecek bir çalışma için tedavi ve aşıları test etmek amacıyla 90 kişi kendi isteğiyle koronavirüs ile enfekte olacak.

  Kovid-19 tedavisi ve aşısı için çalışmalar sürerken, İngiltere’de yeni bir çalışmaya imza atılacak. Dünyada ilk olma özelliği gösteren ve etik izinleri alınan Kovid-19 insan deneylerinde yaşları 18-10 arasında olan 90 kişi, tedavi ve aşıları test etmek için kendi isteğiyle koronavirüs ile enfekte olacak.

  Dünyada bir ilk

  İngiltere’de dünyada ilk olma özelliğini taşıyan Kovid-19’un insan deneyleri yapılacak.

  Genç ve sağlıklı gönüllüler üzerinden yapılacak çalışmada, Kovid-19 için geliştirilen tedaviler ve aşılar test edilecek.

  Etik onayı alınan Kovid-19’un insan deneylerinin önümüzdeki hafta başlaması planlanırken deneyde yaşları 18 ila 30 arasında olan 90 kişi incelenecek.

  Çalışmaya dair yapılan açıklamada özel olarak seçilecek 90 kişinin sağlık görevlileri tarafından her an sağlık kontrolü altında tutulacağı ifade edilirken, kişiler kontrollü ve güvenli bir ortamda Kovid-19 ile enfekte edilecek.

  Yeni tedaviler ve aşılar geliştirmeye devam etmek virüsün yok olması için önemli

  ‘Human Challenge’ ismi verilen çalışmada Imperial College London, İngiltere hükümeti aşı kurumu, hVIVO ve Royal Free London NHS Foundation Trust şirketi ortaklık kurdu.

  İngiltere hükümeti aşı kurumu başkanı Clive Dix, İngiltere için bir dizi etkili ve güvenli aşı sağladıklarını ancak Kovid-19 için yeni tedaviler ve aşılar geliştirmeye devam etmelerinin virüsün yok olması için çok önemli olduğunu belirtti. Bununla birlikte, bu çalışmaların virüsün nasıl çalıştığına dair benzersiz bilgiler sunmasını ve hangi aşının enfeksiyonu önlemek için en etkili olduğunu anlamamıza yardımcı olmasını beklediklerini söyledi.

  Bilim insanları yapacakları çalışma ile Koronavirüsün vücudun bağışıklık sistemine nasıl etki ettiğini ve vücudun nasıl tepki verdiğini anlamaya çalışacaklar.

  Imperial College London’dan baş araştırmacı Dr Chris Chiu, 18 ile 30 yaşları arasındaki gönüllülerin bu araştırma girişimine katılmalarını, virüsün insanları nasıl etkilediğini ve aramızda nasıl bu kadar başarılı şekilde yayıldığını anlamamıza yardımcı olmalarını istediklerini ifade etti.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ