23.6 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Covid-19 atlatanlar, ikinci defa virüse maruz bırakılacak

  Oxford Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada daha önce Covid-19 geçirmiş kişileri içeren insanlı klinik deney için araştırma etiği onayı aldıkları belirtildi. Buna göre, Covid-19 geçiren kişiler, bağışıklık sisteminin verdiği tepkilerin ölçülmesi için, ikinci kez virüse maruz bırakılacak.

  Oxford Üniversitesi, Covid-19 geçirmiş kişilerin ikinci kez virüse yakalanmaları durumunda bağışıklık sistemlerinin vereceği tepkiyi ölçmek amacıyla insanlı klinik deney etik onayı aldıklarını duyurdu.

  Profesör Helen McShane, çalışmanın amacının, ne tür bir bağışıklık tepkisinin yeniden enfeksiyonu önlediğini belirlemek olduğunu belirtirken klinik deneye katılacak kişilerin gelecek hafta belirlenmesi bekleniyor.

  Oxford ekibi, bu klinik deneyle, antikorlar ve T hücreleri dahil olmak üzere katılımcıların bağışıklık tepkisinin çeşitli bileşenlerinin seviyelerini ölçecek ve ardından katılımcıların virüse maruz kaldıklarında yeniden enfekte olup olmadıklarını takip edecek.

  18-30 YAŞ ARASI SAĞLIKLI KİŞİLER SEÇİLECEK

  Katılımcıların düşük risk altında, sağlıklı, 18 ile 30 yaşları arasında ve deneye katılmadan en az 3 ay önce Covid-19 geçirmiş olmaları gerekiyor.

  Aynı zamanda bu kişilerin pozitif bir Covid PCR testi yaptırmış olmalarıyla birlikte koronavirüse karşı antikorlara da sahip olmaları gerektiği belirtildi.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ