19.8 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  “Covid-19 aşısının yan etkileri 2 günden fazla sürerse test yaptırılmalı”

  Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, Covid-19 aşılarının yan etkileri ile koronavirüs semptomlarının karıştırılmaması uyarısında bulundu. Doç. Dr. Savaşçı, aşıların yan etkilerinin 2-3 gün sürebildiğini, ancak belirtiler daha uzuyorsa ve belirgin hale geliyorsa kişinin mutlaka test yaptırmasını söyledi.

  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, DHA’ya aşıdan sonra oluşacak yan etkilere dair değerlendirmede bulundu.

  Savaşçı, “Ben koronavirüs aşısı yaptırdım; bu BioNTech, Sinovac veya Sputnik V de olabilir. Aşı yaptırdıktan sonra o gece akşamında hafif bir baş ağrısı, kol ağrısı, halsizlik, özellikle BioNTech aşısından sonra biraz daha yoğun eklem, kas, ağrıları, halsizlik bulantı biraz fazla olmakta. Bazı kişilerde ilk dozdan sonra, bazılarında da genel olarak 2. dozdan sonra biraz daha ağır belirtiler olabilir. Özellikle BioNTech aşısında mRNA aşısı olduğu için vücudun daha fazla antikor oluşturma çabası ile ne yazık ki yan etkiler biraz daha fazla görülebiliyor.

  Dolayısıyla kişi yan etkileri bilsin; ancak bunun dışında özellikle 38 derecenin üstünde ateş, öksürük, baş ağrısı, şiddetli boğaz ağrısı, geçmiyorsa, tat, koku kaybı, ishal geliştiyse, eklem ağrıları 2 güne rağmen geçmemişse bu kişi koronavirüse de yakalanmış olabilir. Çünkü bu kişiler aşı yaptırmak için sağlık kuruluşlarına, sağlık ocaklarına gidiyorlar, yoğun bir ortama giriyorlar. Burada veya iş ortamında virüsü kapmış olabilirler. Aşının yan etkilerini iyi irdelemek lazım. Her aşı yan etkisi virüs olmayabilir; ancak sorgulamak lazım” diye konuştu.

  AŞI YAPTIRDIKTAN 3-5 GÜN SONRA POZİTİF ÇIKANLAR VAR

  Doç. Dr. Savaşçı, aşıya bağlı Covid-19 kapmanın mümkün olmadığının altını çizerek “Ne yazık ki bizim sahada gördüğümüz belirtiler aşı yaptırdıktan 3-5 gün sonra Covid-19 belirtileri gösterip testi pozitif çıkan vatandaşlarımız mevcut. Dolayısıyla kendi şikayetlerini iyi gözlemlemeleri gerekiyor. Şunun altını özellikle çizeyim; bu aşılar hiçbir şekilde canlı aşı olmadığı için aşıya bağlı koronavirüs kapma, hasta olma ihtimali yok. ‘Ben aşı yaptırdım Covid-19 oldum’ diye asla düşünmesinler.

  SAYI 3’TE 1 ORANINDA DÜŞTÜ

  BioNTech aşısında biraz daha fazla yan etki görülüyor; ancak kişi iki gün üzerinde şikayetleri giderek artıyorsa halsizlik, ateş, eklem ağrıları daha belirgin oluyorsa tat, koku kaybı, göğüs, sırt ağrısı, ishal herhangi birisi bu tabloya ekleniyorsa o zaman mutlaka PCR testi yaptırması gerekiyor” uyarısında bulundu.

  Doç. Dr. Savaşçı, vakalarda son dönemde vakalarda ciddi azalma yaşandığını vurgulayarak “Bunu özellikle sahada görmekteyiz. Bize günlük 1500’e yakın poliklinik başvurusu varken, şu anda 500’e kadar yani 3’te 1 oranına kadar sayıyı düşürdük. Bu kapanmanın etkisinin yanı sıra, aşılamanın çok büyük etkisini görüyoruz. Fakat tabii aşı olup yine pozitif olanlar oluyor. Halkımız buna inansın; aşı olup pozitif olanlar genellikle hastalığı çok hafif belirtiler ile atlatıyor ve hastaneye yatma ihtiyacı duyulmuyor.

  DÖRDÜNCÜ PİK BEKLEMİYORUZ

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 240 milyon doz aşı anlaşmasının imzalandığını belirtti. Bize aşı her zaman ihtiyaç olacak. Özellikle Ağustos ayına kadar 18 yaş üzeri vatandaşlarımızı aşılayabilirsek, şunu net bir şekilde söyleyebiliriz, bu sözümün de arkasındayım; Eylül ayında biz artık Covid-19 dünya savaşını kazanmışız diyebiliriz. Ancak aşılanmayı düzgün bir şekilde yapabilirsek tabii ki. Tekrar bir dördüncü pik, vaka artışlarını bu saatten sonra çok beklemiyoruz. Aşılama politikası belirtildiği gibi gerçekleşirse eylül ayında ciddi şekilde Covid-19 artık gündemimizde olmayacak” şeklinde konuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ