16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Covid-19 aşısını reddedenlerin sayısı 1,3 milyara ulaştı: Sürü bağışıklığı tehlikede

  ABD’de bir danışmanlık şirketi olarak faaliyet gösteren Gallup küresel aşı anketinin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Anket sonuçlarına göre 1,3 milyar yetişkin, kendilerine ücretsiz olarak teklif edilse bile Covid-19 aşısı olmayacağını açıkladı. 

  Geçtiğimiz yıl 117 ülkede 300 binden fazla kişinin katılımıyla gerçekleştirilen ankette, dünya çapındaki yetişkinlerin %68’inin kendilerine ücretsiz olarak aşı teklif edildiklerini gösterdi. Ankete katılanların yaklaşık %29’u aşıyı reddedeceğini, %3’ü ise kararsız olduğunu ifade etti. Aşıyı reddedenlerin oranı sebebiyle aşılanan insan sayısı, uzmanların %70 ile %85 arasına düştüğünü tahmin ettiği koronavirüse karşı sürü bağışıklığı için gereken aralığın altına düşüyor.

  Covid-19 aşısını reddedenlerin sayısı 1,3 milyara ulaştı: Sürü bağışıklığı tehlikede
  Covid-19 aşısını reddedenlerin sayısı 1,3 milyara ulaştı: Sürü bağışıklığı tehlikede

  Gallup tarafından gerçekleştirilen 2020 Dünya Anketi, tarihi salgın yıl boyunca insan hayatının nasıl değiştiğini de dikkate alarak, geçen yıl kendi türünde yapılan en büyük çalışma olarak öne çıktı. Ancak sonuçlar, 2021 yılının ilk birkaç ayında yürütülen aşılama kampanyalarının, aşıya dair tutumların nasıl etkileyebileceğine ilişkin verilere sahip değil. Yine de anket, tutumların nasıl değişebileceğine ve aşılama dürtüsünün en zor olabileceği zamana ilişkin bir anlık görüntü ortaya koyuyor.

  Örneğin, anketin yapıldığı ABD’de aşıyı reddetme oranı %53 ile önemli ölçüde daha yüksekti. 2020 Dünya Anketi’nden sonraki aylarda toplanan yurtiçi anket verileri, ABD’nin koronavirüs aşısına ısınmaya başladığını gösterdi ve ABD’lilerin %74’ü, Mart ayında yapılan yerel bir Gallup anketine ABD Gıda ve İlaç tarafından yetkilendirilmiş bir aşı için sıraya gireceklerini ifade etti.

  Covid-19 aşısını reddedenlerin sayısı 1,3 milyara ulaştı: Sürü bağışıklığı tehlikede Hayatım Sağlık
  Covid-19 aşısını reddedenlerin sayısı 1,3 milyara ulaştı: Sürü bağışıklığı tehlikede

  AŞI REDDİ GÜNEY ASYA ÜLKELERİNDE ÖNEMLİ ÖLÇÜDE DÜŞÜK

  Diğer yandan, 2020 Dünya Anketi’nde Güneydoğu Asya ülkelerinde aşı reddinin son derece düşük olduğu tespit edildi. Myanmar’da çalışmaya katılanların %96’sı aşı olmak istediğini belirtti ve sürü bağışıklığı için en yüksek eşik tahminini aşan tek ülke oldu. Myanmar’ı %87 ile Nepal, %85 ile komşusu Tayland ve %84 ile Kamboçya ve Laos izledi.

  KAZAKİSTAN, DÜNYADAKİ EN FAZLA AŞI REDDİ GÖRÜLEN ÜLKE

  Fakat Doğu Avrupa’da ve birçok Sovyetler sonrası cumhuriyette aynı tutum görülmedi. Bununla birlikte dünyadaki en düşük aşı isteğinin Kazakistan olduğu tespit edildi. Kazakistan’da ankete katılanların sadece %25’i ücretsiz aşı alacaklarını belirtti. Aşı olacağını söyleyenlerin oranı Macaristan’da %30, Bulgaristan’da %33’te kaldı. Koronavirüs aşısı uygulayan ilk ülke olan Rusya’da ise 2020 yılında yalnızca ankete katılanların %37’si Covid-19’u önleyebilecek bir aşı yaptırmaya istekli olduğunu belirtti.

  Covid-19 aşısını reddedenlerin sayısı 1,3 milyara ulaştı: Sürü bağışıklığı tehlikede Hayatım Sağlık
  Covid-19 aşısını reddedenlerin sayısı 1,3 milyara ulaştı: Sürü bağışıklığı tehlikede

  1,7 MİLYAR KİŞİ KORONAVİRÜS SEBEBİYLE İŞİNE ARA VERDİ

  Diğer yandan, anket, koronavirüs salgını tüm dünyadaki ekonomileri olumsuz etkilerken 2020 yılında 1,7 milyar yetişkinin geçici olarak çalışmayı bıraktığını da gözler önüne serdi. Yetişkinlerin %53’ü, küresel sağlık krizi sebebiyle işlerinde çalışmayı bir süre bıraktıklarını belirtti.

  Buna göre Afrika ülkesi Zimbabwe, işçilerinin %79’unun çalışma hayatında koronavirüs sebebiyle en yüksek oranda kesinti yaşandı. Filipinler ve Peru’da  sırasıyla %77 ve %75 oranında ekonomik yaşam duraksadı. Ancak, Alman işçilerin sadece %6’sı bir süre çalışmayı bıraktıklarını ifade etti. Her 10 işçiden birden daha azının iş bırakma yaşandığı diğer ülkeler yalnızca İsviçre ve Avusturya oldu.

  FİLİPİNLERDE YETİŞKİNLERİN %64’Ü İŞİNİ KAYBEDERKEN İSVİÇRE’DE BU ORAN YALNIZCA %3

  Aynı zamanda pandemi çağındaki genel iş kayıpları listesinin başında Filipinler yer aldı ve çalışanların %64’ünün işini kaybettiği belirtildi. Zimbabwe, işçilerinin %62’sinin işlerini kaybetmesiyle 3. sırada yer aldı. Yine, diğer uçta ise zengin bir Avrupa ülkesi yer aldı. İsviçrelilerin yalnızca %3 işini kaybetti.

  Genel olarak, dünya çapında koronavirüs kriziyle istihdam edilen her 3 kişiden biri kendilerini işsiz bulduklarını belirtti. 8 ülkede, işçilerin %50’sinden fazlası işini kaybetti. Çok sayıda insanla ölçüldüğünde, dünya genelinde en çok etkilenen ülke 400 milyon işgücünü içeren %53’lük iş kaybıyla Hindistan oldu. ABD’de ise iş nüfusun %13’ü kapsayan 30 milyon kişi işinden oldu.

  Öte yandan Gallup, “Anket sırasında iş sahibi olanların yüzde 50’si koronavirüs pandemisi sebebiyle işverenlerinden normalden daha az para aldıklarını ifade etti. Bu yaklaşık 1,6 milyar yetişkin anlamına geliyor” dedi.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ