16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Covid-19 aşısından önce ve sonra ağrı kesici alınabilir mi?

  Covid-19 aşısının yan etkilerinden korunmak isteyen pek çok kişi, aşıdan önce veya sonra ağrı kesici alınabilir mi araştırması yapıyor. Bilindiği üzere Covid-19 aşısının en yaygın görünen yan etkileri arasında kas ağrıları bulunuyor. Kimi uzmanlar ise Covid-19 aşısından öncesi veya sonra ağrı kesici kullanma konusunda uyarıyor.

  Toplumda aşılanma oranı günden güne artarken, Covid-19 aşısından öncesi veya sonra ağrı kesici alınabilir mi? sorusu gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Aşı sırasında bilgi veren sağlık görevlileri ilk 24 saat içinde gerekli olmadıkça ilaç kullanılmaması konusunda uyarıda bulunuyor. Peki, Covid-19 aşısından öncesi veya sonra ağrı kesici alınabilir mi? İşte yanıtı…

  COVİD-19 AŞISINDAN ÖNCESİ VEYA SONRA  AĞRI KESİCİ ALINABİLİR Mİ?

  Aşıların çalışma prensibi vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirerek, metabolizmayı virüs ve diğer hastalıklara karşı daha dirençli hale getirmesi üzerine kuruludur.

  Fakat bazı bilim insanları günlük yaşamda sıklıkla kullandığımız ağrı kesicilerin Covid-19 aşısının etkisini azaltabileceği ve salgının etkisini sürdürdüğü şu günlerde ağrı kesici kullanımından kaçınılması gerektiğinin altını çiziyor. Hatta birçok uzman ağrı kesicilerin içinde bulunduğumuz dönemde aşı olunsun veya olunmasın kullanılmaması gerektiğinde görüş bildiriyor.

  AĞRI KESİCİLER COVİD-19 AŞISINA NASIL ETKİ EDİYOR?

  Ağrı kesiciler de aşılara benzer şekilde bağışıklık sistemini harekete geçirmektedir. Her ne kadar elde edilen veriler sınırlı olsa bile ağrı kesici kullanmak vücutta aşıların oluşturduğu etkiye benzer bir değişime neden olduğu için aşıların etkisinin azalmasına neden olabiliyor.

  Aşı olunduğu zaman vücut kendisine virüs bulaştığını zanneder ve ona karşı savunma mekanizmasını çalıştırır. Bu nedenle de hastalarda baş ateş, ağrısı, kas ağrıları ve yorgunluk gibi geçici etkiler görülebilir. Bu durumun yaşanmasının nedeni, metabolizma tarafından vücutta oluşan iltihaba (inflamasyon) verilen tepkidir.

  ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Başkanı Dr. Rochelle Walensky, aşı olunduğu zaman bu tür semptomlar yaşanmasının aşının işe yaradığı ve bağışıklık sisteminin hızlandığı anlamına geldiğini ifade ediyor.

  “AĞRI KESİCİLER ANTİKOR ÜRETİMİNİ AZALTIYOR, AŞININ ETKİSİ DÜŞÜYOR”

  Fakat bazı ağrı kesiciler, adı üstünde vücuttaki ağrıyı azaltmak amacıyla bağışıklık sistemini yavaşlatıcı bir etkiye sahiptir. Bununla birlikte ağrı kesici almak, virüsün hücrelerin enfekte olmasını engelleyen yardımcı maddeler olan antikor sayısının da düşmesine neden oluyor. Journal of Virology tıp dergisinde fareler kullanılarak konuya ilişkin bir deney yapıldı. Deney sonucunda ağrı kesicilerin, aşının etkilerini azalttığı tespit edildi.

  Kaliforniya Üniversitesi Eczacılık Bölümü öğretim üyelerinden Jonathan Watanabe, bazı ağrı kesicilerin bağışıklık sisteminde farklı etkilere yol açmadığını belirterek, “Yine de doktorunuza sormadan aşı öncesinde veya sonrasında ağrı kesici almamalısınız. Eğer gerçekten ihtiyacınız yoksa hiçbir şekilde ağrı kesici almayın.” ifadelerini kullandı.

  Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanları ağrı kesici almak yerine Covid-19 aşısı sonrası vücutta oluşan şikayetleri azaltmak için çeşitli tavsiyelerde bulunuyor. Aşının yapıldığı kola nemli bez koymak, çok kalın giyinmemek ve aşı yapılan kolu hareket ettirmek ve bol sıvı tüketmek bunlardan başlıcaları.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ