21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Covid-19 aşısında talep patlaması: 55 yaşı duyan kuyruğa girdi

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde 55 yaş üstü vatandaşların aşılanacağını duyurmuştu. Açıklamanın ardından aşı olmak isteyen vatandaşlar özellikle Biontech aşısı yaptırmak için aşı merkezlerinin önünde yoğunluk oluşturdular.

  55 yaş üstü vatandaşlar artık randevularını alarak Covid-19 aşısı yaptırabiliyorlar. İlk etapta aşırı yoğunluk nedeniyle MHRS sisteminde kısa süreli bir erişim engeli yaşanırken, diğer yandan hastanelerin önünde aşı olmak isteyen isteyenlerin kuyruk oluşturduğu görüldü.

  Bu defa neden kuyruk oldu?

  Aşı merkezlerinin önünde kuyruk oluştuğu bugüne kadar ilk defa görüldü. Bunun en önemli sebeplerinden biri 55 yaş üstü vatandaşların nüfusta sayısal olarak en büyük grubu oluşturması. Bu gruptakiler bilinçli hareket edip izin çıkar çıkmaz aşı olmak için randevu aldı.

  Bir diğer sebep ise BioNTech aşısının sınırlı sayıda bulunması ve soğuk zincir nedeniyle yalnızca belli hastanelerde yapılması. BioNTech’i tercih edenler fazla, aşı merkezleri de sınırlı olunca ilk kez kuyruklar oluştu.

  Covid-19 aşısında talep patlaması: 55 yaşı duyan kuyruğa girdi
  Covid-19 aşısında talep patlaması: 55 yaşı duyan kuyruğa girdi

  İstanbul’da yoğunluğun yaşandığı hastanelerden biri Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi oldu. Gece saatlerinde randevu alabilen 55 yaş üstü vatandaşlar, sabah hastaneye geldi. Yoğunluk nedeniyle de aşı sıralarında da sarkmalar yaşandı. Aşı saati geçen bazı vatandaşlar tepki gösterdi.

  Personel ise kalabalık nedeniyle oluşan yoğunluğu azaltmaya çalışırken aynı zamanda hem de sosyal mesafeyi ayarlamaya çalıştı. Takviye aşıların hastaneye gelmesiyle yoğunluk azaldı.

  “Bir yıldır bugünü bekliyordum”

  Aşı olmak için sabah erken saatlerde randevu alan Yurdagül Bezirgan isimli vatandaş, “Bir yıldır bugünü bekliyordum. Çok dikkat ettim geçen sürede. Hiç hastalık geçirmedim. 56 yaşındayım. Aşı sırası bize gelince hemen randevu alıp geldim. Almanya’da çocuğum var. Alman aşısı olmamı istedi. İleride oraya gidersem sıkıntı olmaması için. Hastanede yoğunluk nedeniyle aşı bitmiş. Bir süre ara verdiler, aşı gelince tekrar başladılar” ifadelerini kullandı.

  Covid-19 aşısında talep patlaması: 55 yaşı duyan kuyruğa girdi
  Covid-19 aşısında talep patlaması: 55 yaşı duyan kuyruğa girdi

  Ankara’daki merkezlerde de yoğunluk yaşandı

  55 yaş üstüne randevuların açılmasıyla, önceki gece Ankara’daki aşı merkezlerinin önünde iftar sonrası kuyruklar oldu.

  Kaynak: Hürriyet

  20 Nisan koronavirüs tablosu endişelendirdi: 61 bin 28 yeni vaka

  23 Nisan’da tam kapanma olacak mı?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ