23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Covid-19 aşısı sonrasında yapılması gerekenler

  Uzmanlar Covid-19 aşısı olduktan sonra birtakım yan etkilerle karşılaşmanın normal olduğunu belirtiyor. Kimilerinde bu belirtiler gayet hafif olurken, kimileri için ise oldukça rahatsız edici olabiliyor. Peki, Covid-19 aşısı olduktan sonra neler yapılmalı? İşte ayrıntılar…

  Türkiye, en çok Covid-19 aşısı yapılan ülkeler arasında 7. Sırada bulunuyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Haziran ayı sonuna kadar 40 yaş üstünün de aşılanmasının tamamlanacağını ifade etti. Aşı uygulamaları tüm hızıyla devam ederken pek çok kişi aşıdan sonra ne yapılması gerektiği konusunda hala kararsız. Haberimizde Covid-19 aşısı sonrasında yapılması gerekenleri bir araya getirdik…

  Covid-19 aşısı sonrasında yapılması gerekenler Hayatım Sağlık
  Covid-19 aşısı sonrasında yapılması gerekenler

  COVID-19 AŞISININ YAN ETKİLERİ KONUSUNDA PANİĞE KAPILMAYIN

  Grip benzeri belirtilerle boğuşuyorsanız ve vücudunuzun Covid-19 aşısına karşı verdiği rahatsızlıktan endişe duyuyorsanız, paniğe kapılmayın. Üşüme, kas ağrıları, ateş, yorgunluk ve diğer hoş olmayan yan etkilerin tümü, bağışıklık sisteminizin virüse karşı direnç geliştirdiğinin işaretleridir. Tamamen normaldirler ve paniğe neden olmazlar – ikinci dozunuzdan sonra ilk dozdan sonra olduğundan çok daha kötü hissediyor olsanız bile.

  Doçent Dr. Brandon Dionne, bu durumu “İkinci dozu aldığınızda, antikorlardan aşının başak protein hedefine karşı bir miktar koruma elde etmiş olursunuz” diye açıklıyor. Bu, bağışıklık sisteminin aşıya daha hızlı ve güçlü yanıt vermesine olanak tanıyor, böylelikle daha fazla iltihaplanmaya ve potansiyel olarak daha ciddi yan etkilere yol açabilir. Bu rahatsız edici olsa da, bağışıklık sisteminizin virüse karşı koruma sağlamaya çalıştığının bir işaretidir. ”

  Diğer taraftan, aşı olduktan sonra tamamen iyi hissediyorsanız, işe yaramadığından endişelenmemelisiniz. Uzmanlar “Yan etkiler yaşamasanız bile yeterli bir bağışıklık tepkisine sahip olabilirsiniz” diyor.

  DİNLENİN, SUSUZ KALMAYIN VE GEREKİRSE İLAÇ ALIN

  Sadece bağışıklık sisteminizin ne yaptığını bilmek, hiçbir şey yapamayacağınız anlamına gelmez. Uyku, bağışıklık sisteminin işleyişinde önemli bir bileşendir, bu nedenle aşıdan sonra yeterince dinlenmeye dikkat edin. Soğuk algınlığında olduğu gibi bol miktarda sıvı tüketmek de ateş ve diğer yan etkilerden kaynaklanan rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir. Kimileri bağışıklık sisteminize müdahale edebilecekleri ve aşıyı daha az etkili hale getirebilecekleri gerekçesiyle ibuprofen veya asetaminofen gibi reçetesiz satılan ilaçları alarak yan etkilerin önlenmesine karşı uyarıda bulundular. Ancak aşıdan sonra aşı ile ilgili sorunlarınızın tedavisinde iyi olacaktır.

  AŞI YAPILAN KOLUNUZU KULLANIN

  Enjeksiyon bölgesinde kas ağrısı özellikle yaygın bir aşı yan etkisidir ve içgüdüsel olarak kolunuzun mümkün olduğunca kullanmayabilirsiniz. CDC ise aslında tam tersini tavsiye ediyor: “Kolunuzu kullanın veya egzersiz yapın.” Çok sertleşmesine izin vermemenin yanı sıra, “bölgeye temiz, soğuk, ıslak bir bez” uygulayarak da ağrıyı hafifletebilirsiniz.

  HALK İÇİNDE MASKENİZİ TAKMAYI BIRAKMAYIN

  Pfizer-BioNTech veya Sinovac aşısının ikinci dozunu aldıktan iki hafta sonra, sosyal yaşamınız için birkaç kapı açıldığını düşünebilirsiniz. Ancak tamamen aşılanmış olsun ya da olmasın, daha kalabalık ortamlar hala herkes için riskli listesinde yer alıyor. Ayrıca tüm halka açık yerlerde kesinlikle maskenizi takmaya ve sosyal mesafeye devam etmelisiniz.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ