22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  Covid 19 aşısı orucu bozar mı?

  Ramazan ayı yaklaşırken "Koronavirüs aşısı orucu bozar mı? Ramazan ayında aşı ne zaman yaptırılmalı? Aşı yaptıranlar kefaret öder mi?" soruları da gündeme geldi. Diyanet Başkanlığı Din İşler Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt merak edilen sorulara cevap verdi.

  Ramazan ayına kısa bir süre kaldı. Aşılama çalışmaları sürerken 13 Nisan’da başlayacak olan Ramazan ayı yaklaşırken, “Aşı orucu bozar mı?” sorusu da gündeme geldi. Vatandaşlarnı merak ettiği sorunun cevabı Din İşler Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt’tan geldi. Bozkurt, aşının orucu bozmayacağı açıklamasını yaptı.

  Koronavirüsle mücadele en büyük silah olan aşılama ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte Diyanet İşleri Bakanlığı’ndan aşı ile ilgili açıklama geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, koronavirüs aşısı ve diğer aşıların orucu bozmadığını açıkladı.

  Covid 19 aşısı orucu bozar mı?
  Covid 19 aşısı orucu bozar mı?

  İftar ile imsak arasında yaptırılabilir

  Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt açıklamasında, hiçbir aşının içerisinde besleyici vitamin ve gıda içerikli bir madde bulunmadığını ifade etti. Bozkurt, “Aşının vücuda zerk edilmesi orucu bozmamaktadır fakat ihtiyatlı hareket etmek açısında iftar ve imsak arasında olunabilir” diye konuştu.

  Koronavirüs aşısı olanlara oruç engel değil

  İdris Bozkurt açıklamasında, aşıların içeriğinde vücudu besleyici vitamin veya gıda içerikli bir içerikleri olmadığından orucu bozmadığını söyleyerek, fakat bu konuda göz ardı edilmemesi gerekenin şüpheli şeylerden hep uzak durup şüphesizlere yönelmek olduğunu ifade etti. Bozkurt ramazan boyunca oruca engel olabilecek her şeyden uzak durulması gerektiğine dikkat çekti.

  Bozkurt, Covid 19 aşısını oruçluyken yaptırması gerekenlerle ilgili bilgi verdi. Oruçluyken, gün içerisinde koronavirüs aşısını yaptırmak zorunda olanların ya da randevusu gün içinde verilenlerin rahatlıkla aşısını yaptırabileceğini kaydeden Bozkurt şunları söyledi:  “Çünkü sağlığı korumak, sağlıklı kalabilmek ve bulaşı önlemek için aşı önemli bir teobir. Bu nedenle bu tedbirden uzak durmamak için aşı olmak zorundayız. Bu aşıyı olmak zorunda olan insanlara orucun engel olmadığını hatırlatmak isterim.”

  Covid 19 aşısı orucu bozar mı?
  Covid 19 aşısı orucu bozar mı?

  Aşı olanlara kefaret gerekmez

  Peki oruçluyken aşı olanlar için kefaret gerekiyor mu? Koronavirüs aşısının orucu bozmaması sebebiyle kaza ve kefaretin gerekmediğine dikkat çeken Bozkurt sözlerini şöyle tamamladı:  “Covid 19 aşısı dahil olmak üzere hiçbir aşının içerisinde besleyici vitamin ve gıda içerikli bir madde yer almıyor. Böyle şeyin vücuda zerk edilmesi orucu bozmamaktadır fakat ihtiyatlı hareket etmek açısında iftar ve imsak arasında olunabilir. Ancak gün içinde olmak isteyenler varsa olabilir, bu durum oruca zarar vermeyecektir.”

  Kimler Biontech aşısı olamayacak? Sağlık Bakanlığı kılavuz yayınladı

  Covid-19 aşılarının yan etkileri neler? İşte aşıların yan etki oranları

  Hangi aşı tercih edilmeli? Sinovac mı? Biontech mi?

  DSÖ’den Türkiye’de de kullanılan Çin aşısı hakkında açıklama

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ