23.6 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Covid-19 aşıları milyarder listesini değiştirdi: 9 yeni isim eklendi

  Dünya’daki aşılama çalışmaları üstüne kurulan vakıfların oluşturduğu The People's Vaccine Alliance’ın (Halk aşı ittifakı) yayınladığı raporda, Covid-19 aşılarından elde edilen kazancın en az 9 kişinin milyarder olmasını sağladığını açıkladı.

  Dünyadaki aşılama kampanyaları derneklerinin hayata geçirdiği The People’s Vaccine Alliance (Halk aşı ittifakı), yeni raporunu kamuoyu ile paylaştı. Yayınlanan rapora göre, Covid-19 aşılarından elde edilen karın en az 9 kişinin milyarder olmasına yardımcı olduğu belirtildi.

  AFP’de yer alan habere göre kuruluş, ilaç şirketlerinin aşı teknolojisi üstündeki “tekel kontrolüne” son verilmesi çağrısında bulundu.

  ZENGİNLERİN SERVETİ FAKİR ÜLKELERİ 1,3 KEZ AŞILAMAYA YETER

  Yayınlanan raporda, Covid-19 aşıları sonrası oluşan 9 yeni milyarderin toplam net servetlerinin 19,3 milyar dolar (15,8 milyar euro) olduğu belirtilirken, “Bu servet, düşük gelirli ülkelerdeki tüm insanları 1,3 kez tam olarak aşılamaya yeter” ifadeleri kullanıldı.

  Coronavirüs aşılarının patentine ve mülkiyet haklarına son verilmesi amacıyla kampanya yürüten örgütler ve aktivistlerden oluşan bir ağ olan The People’s Vaccine Alliance (Halk aşı ittifakı), servet verilerinin Forbes zenginler listesine dayandığını kaydetti.

  Covid-19 aşıları milyarder listesini değiştirdi: 9 yeni isim eklendi
  Covid-19 aşıları milyarder listesini değiştirdi: 9 yeni isim eklendi

  AŞILARDAKİ TEKELDEN ELDE EDİLEN BÜYÜK KARIN GÖRÜNTÜSÜ

  İttifakta yer alan kurumlardan biri olan Oxfam’dan Anna Marriott, “Bu milyarderler, birçok ilaç şirketinin bu aşılar üzerindeki tekelden elde ettiği büyük karın görüntüsüdür” şeklinde konuştu.

  Raporda, yeni zenginlere ek olarak, mevcut 8 milyarderin aşı uygulaması sayesinde servetlerinin 32,2 milyar dolar eklediklerine dikkat çekilirken yeni aşı milyarderleri listesinin başında BioNTech CEO’su Uğur Şahin ve Moderna CEO’su Stephane Bancel’in yer aldığına vurgu yaptı.

  Diğer 3 yeni milyonerin ise Çinli aşı şirketi CanSino Biologics’in kurucu ortakları olduğuna dikkat çekildi.

  AFP, araştırmanın Covid-19 aşıları üzerindeki fikri mülkiyet korumalarını geçici olarak kaldırmak için artan çağrıların görüşüleceği G20 Küresel Sağlık Zirvesi öncesinde yapıldığına işaret etti.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ