11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Covid 19 akıl sağlığını da vurdu, en çok 30 altı gençler zarar görüyor

  Uluslararası çalışmalar yapan bilim insanları tarafından yapılan bir araştırma yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının insanların ruh sağlığında oldukça önemli sorunlara neden olduğunu ortaya koydu. Farklı ülkelerden 200 bin kişinin incelendiği çalışma sonucunda, bu durumdan en çok 30 yaş altındaki gençlerin zarar gördüğü ortaya çıktı. Çalışmaya göre, sürekli işini kaybetme kaygısı yaşayan ve sevdiklerinin başına bir şey gelecek endişesi yaşayan gençler yüksek seviyede yalnızlık duygusu ve kaygıyla mücadele ediyor.

  Londra Üniversitesi, Kopenhag Üniversitesi, Sorbonne Üniversitesi, Groningen ve INSERM  Üniversitesi tarafından yapılan çalışma, Avrupa çapında pandeminin ruh sağlığı üzerindeki etkileri araştırdı. Araştırmaya göre, 30 yaşın altındaki gençlerin koronavirüs karantinaları sırasında en yüksek seviyede yalnızlık duygusu ve kaygıyla mücadele ediyor.

  4 ülkeden 200 bin kişinin verileri incelendi

  The Lancet dergisinde yer alan çalışma çerçevesinde araştırmacılar 2020 yılının ilkbaharında ve yaz başına uygulanan ilk ulusal karantinalar arasında 4 farklı ülkeden (Fransa, Danimarka, Birleşik Krallık ve Hollanda) 200 bin kişinin ruh sağlığı verilerini bir araya getirdi ve inceledi. 4 ülkenin tümünde ise en yüksek seviyedeki endişe ve yalnızlık oranları, Avrupa’da ölü ve vaka sayılarının en yüksek olduğu Mart ve Nisan aylarının başında görüldü. Ülkeler kademeli olarak yeniden açılmaya başladıkça bu sonuçlar birkaç ay içinde yavaş yavaş azalma gösterdi.

  Salgını durdurmak kadar önemli bir sorun

  NTV’nin haberine göre, araştırmacılar 4 ülkenin salgını ele almak için farklı yaklaşımlara sahip olsa bile, gençlerde görülen akıl sağlığı problemlerinin benzediğini ve uzun vadeli sonuçlardan sakınmak için tedbir alınması gerektiğini aktardı.

  Covid-Minds adı verilen çalışmada Covid-19 salgınının özellikle 30 yaş altındaki gençlerin ruh sağlığı üstünde kaygı verici bir etkisi olduğu gözlemlendi. Çalışmanın sonuçlarına göre bu yaş grubundaki insanlar, devamlı olarak işini kaybetme korkusu, kendilerine veya sevdiklerine bir şey olacağı kaygısı ile boğuşurken, ailelerinden ve yakın arkadaşlarından da alamadığı için aşırı endişe ve yalnızlıkla mücadele ediyor.

  Özel destek verilmeli

  Kopenhag Üniversitesi Sağlık Fakültesi Halk Sağlığı Bölümü’nde görev yapan Profesör Naja Hulvej Rod, konuya dair yaptığı değerlendirmede, akıl sağlığı sorunlarının, salgının oldukça önemli sonuçlarından biri olduğuna dikkat çekti. Virüsün yayılmasının kontrol altına almaları ve ellerindeki bariz acil durumlarla başa çıkmaları gerekse bile potansiyel olarak zarar verici psikiyatrik problemlere de dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Rod, 30 yaşın altı gençler ile akıl hastalığı geçmişi olan kişilerin, pandeminin olumsuz etkilerinin önlenmesi amacıyla özel halk sağlığı müdahalelerinden yararlanması gerektiğini söyledi.

  “Uzakta birlikte olmak”

  Diğer yandan, Danimarka’da geçtiğimiz yıl başlatılan “’Uzakta birlikte olmak” adlı proje, Covid-19  salgını sürecinde ülkedeki ruh sağlığı durumunu ve sonuçlarını izlemek amacıyla devamlı olarak veri topluyor.  2020 Haziran ayından bu yana toplanan veriler ise çalışmanın sonuçlarını doğruluyor: Karantinalar, yalnızlık, kaygı ve endişeyi artırarak, akıl sağlığı üzerinde olumsuz bir etki bırakıyor.

  Çalışmayı yürüten bilim insanları, devamlı kaygının gelecekteki uzun vadeli ağır akıl hastalıkları için ciddi bir risk faktörü olduğu ifade etti. Bu yüzden karantinaların insanları nasıl etkilediğini bilmenin çok önemli olduğuna dikkat çekilirken, eğer bunu başarılırsa uzun vadeli sonuçları önleme şansının daha yüksek olacağı belirtildi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ