23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Çocuklara da koronavirüs aşısı yapılacak mı?

  25 yaş üzeri vatandaşların aşılamasına başlandı ancak, akıllarda çocuklara koronavirüs aşısının yapılıp yapılmayacağı sorusu var.

  Koronavirüsle mücadelede tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de aşı seferberliği tüm hızıyla devam ediyor. Aşılama tüm hızıyla devam ederken çocuklara aşı yapılıp yapılmayacağı ise büyük merak konusu. Birinci ve ikinci doz aşı miktarı 43 milyonun üzerindeki rakamlara ulaşırken özellikle anne ve babalar “Çocuklara aşı yapılacak mı? Çocuklar koronavirüs aşısı olacak mı?” gibi sorulara cevap arıyor. Peki çocuklar aşı olacak mı? Detaylar haberimizde…

  “Çocuklar aşı olacak mı?” sorusunun cevabı özellikle ebeveynler tarafından sıkça araştırılan sorulardan biri. Ülkemizde aşı çalışmaları büyük bir başarı ve hız ile devam ederken bilindiği üzere şu an Sinovac ve Biontech aşısı vatandaşların tercihine göre uygulanıyor. Son olarak 25 yaş üzerindeki kişilerin Covid-19’la mücadele kapsamında aşılanmasına başlandı. Buna göre, çocuklara aşı yapılacak mı? Çocuklar koronavirüs aşısı olacak mı?

  Prof. Dr. Azaptan aşı karşıtlarına yanıt: Yemek yemekten, duş almaktan bile güvenli
  Prof. Dr. Azaptan aşı karşıtlarına yanıt: Yemek yemekten, duş almaktan bile güvenli

  ÇOCUKLAR AŞI OLACAK MI?

  T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından belirlenmiş öncelikli risk grubunda 18 yaş altındaki kişiler yer almadığından şu an için çocuklara koronavirüs aşısı vurulmayacağı açıklandı.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası şu açıklamayı yaptı: ”18 yaş altı için bilim kurulu dünyadaki çalışmaları değerlendiriyor. Ülkelerden ülkelere farklı uygulamaların yapıldığını biliyoruz. Ama biz en azından 18 yaş altı, kronik rahatsızlığı ve ek hastalığı olan çocuklarımızı, gençlerimizi aşılamaktan yanayız. Ancak bununla ilgili henüz bir netliğimiz yok. Gelişmelere göre bunu aktarmış olacağız.”

  Aşı sırası nasıl öğrenilir?
  Aşı sırası nasıl öğrenilir?

  18 YAŞ ÜSTÜNE AŞILAMA BAŞLIYOR

  Bakan Koca konuşmasını şöyle sürdürdü: ”Son dönemeçte hata yapmadan bu dönemi kapatalım. Lütfen herkes kendi güvenlik çemberinizi oluşturarak bir süre daha vakit geçirmeden aşısını olmalı. Cuma günü itibariyle 18 yaşından gün almış bütün vatandaşlarımızı tanımlamış olacağız. Yani Cuma gününden itibaren randevularını alabilecekler”

  Aşı patentinin kaldırılması için önemli adım: Biden ve Putin'den destek geldi Hayatım Sağlık
  Aşı patentinin kaldırılması için önemli adım: Biden ve Putin’den destek geldi

  TÜRKİYE AŞILAMADA 10. SIRADA

  24 Haziran saat 10.00 itibariyle Türkiye’de yapılan toplam aşı sayısı 44 milyon 765 bin olurken, Türkiye’nin dünya aşı sıralamasında 10. sırada olduğu ifade edildi.

  Diğer taraftan toplam uygulanan doz miktarına göre dünya genelinde aşılamada önde gelen ilk 10 ülke şu şekilde: Çin, Avrupa Birliği, ABD, Hindistan, Brezilya, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve Türkiye.

  Koronavirüs aşısı olan kişilerde kalp iltihaplanması şoku!

  Aşıda yaş sınırı 25’e indi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ