10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Çocuklara Covid 19 aşısı yapılacak mı?

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Covid 19 aşısını çocuklara uygulamak için iki kez düşünmemiz gerekiyor, şu an aşı ile ilgili tek ayağımız çok kuvvetli yere basıyor" dedi.

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Covid-19 aşısının çocuklarda yapılabilmesi için önce yetişkinlerdeki durumunun görülmesi gerektiğini söyledi.

  Bugün eldeki veriler aşının güvenli olduğunu gösterdiğini ifade eden Kara, 1-2 ay içinde kesinlikle güvenli olduklarının görüleceğini söyledi. Ancak o zaman çocuk çalışmaları yapacaklarını belirten Prof. Dr. Kara, aşının çocuklara sunulması için  ayakların yere daha net ve daha kesin basmasının gerektiğini kaydetti.

  Çocuklar Covid-19’a daha az yakalanıyor

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları öğretim üyesi, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, 18 yaş altındakilere aşı uygulamasının nasıl yapılacağı hakkında bilgi verdi. Çocukların da doğal olarak bu mikroorganizmayı aldıklarını ancak koronavirüs az sayıda geliştirdiklerini belirten Kara, yetişkin birinin almasıyla bir çocuğun almasında böyle bir fark olduğunu aktardı. Kara, çocuklarda hastalanma, klinik bulgunun görülmesi, şikayetlerin ortaya çıkma oranının daha az olduğunu belirtti ve çocukların bugün için Covid-19’a daha az yakalandığını ifade etti.

  Çocuğa aşı yapmak için içimin çok rahat olması lazım

  Çocukların da Covid-19’a karşı aşılanması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Kara, ancak şu anda bakıldığı zaman ‘hemen acil mi’ diye sorulduğunda daha az hastalandıkları için çok acil olmadığını kaydetti. Ancak aşılanmaları gerekir mi sorusuna evet gerekir diye cevap verilebildiğini ifade etti. Çocukta kararı anne-baba veya kendilerinin verdiğini belirten Kara bu yüzden de çocuğa aşı yapabilmeleri için çok daha emin ve kesin olmalarının gerektiğini söyledi.

  “Çocuklarda aşı uygulayacağımız zaman en azından iki kere düşünüyoruz.” diyen Prof. Dr. Kara ‘Bu aşı gerekli mi, bu aşı güvenli mi, ben bu aşıyı yaparsam çocuğa bir şey olur mu’ benim bunların hepsi için içimin çok rahat olması lazım ki çocuğa aşıyı yapayım” ifadelerini kullandı.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ