-0.2 C
İstanbul
Salı, Ocak 25, 2022

  Çocuklara Covid-19 aşısı yaptırmak gerekli mi? Uzmanlar yanıtladı

  Çocuklara Covid-19 aşısı yaptırmak gerekli mi? sorusu hem Türkiye’de hem de dünyada son günlerde daha sık dile getirilmeye başlandı. Bir yandan yoksul ülkelerde aşı sıkıntısı yaşanırken, diğer yandan zengin ülkelerde çocukların aşılanmaya başlaması tepkilere neden oldu.

  Koronavirüse karşı aşılama kampanyaları hızla devam ederken, yoksul ülkelerde aşı tedariki konusunda sıkıntı yaşanıyor. Bu da toplumsal bağışıklığın oluşmasını sekteye uğratıyor. Diğer yandan ABD 12-15 yaş arası çocukları aşılamaya başladı. Birbirine zıt iki durumun yaşanması DSÖ ve bazı bilim insanları tarafından tepkiyle karşılanırken, çocuklara yapılacak aşıların yoksul ülkelere gönderilmesi gerektiği dile getiriliyor. Peki, çocuklara Covid-19 aşısı yaptırmak gerçekten gerekli mi?

  ÇOCUKLARA COVİD-19 AŞISI YAPTIRMAK GEREKLİ Mİ?

  Çocuklar, onlarca yıldır kabakulak, kızamık, difteri, çocuk felci, rotavirüs, boğmaca ve çoklu menenjit türleri gibi sayısız hastalığa karşı aşılanıyor. Bütün bu aşılar çocuklar henüz birkaç haftalıkken yapılmaya başlanıyor. Peki Covid-19 aşısı için durum ne?

  ABD geçtiğimiz günlerde 12 ile 15 yaşları arasındaki 600 bin çocuğu aşıladı. Gelecek yıl daha da küçük çocukları aşılamak için yeterli güvenlik verisine sahip olmayı bekliyor. İngiltere ise Temmuz sonuna kadar çocukları ilk dozla aşılamayı hedefliyor. Fakat yetişkinler çocukların aşılanması konusunda henüz uzlaşmaya varmış değil.

  ÇOCUKLARI AŞILAMAK HAYAT KURTARACAK MI?

  Bu sorunun yanıtı ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Çocuklara yönelik dozlar, bazı yoksul ülkelerde savunmasız yetişkinlere ve sağlık çalışanlarına verilirse daha fazla yaşam kurtarabilir. Bu nedenle çocukları aşılamanın etik ve ahlaki bir boyutu da var.

  Çocuklara Covid-19 aşısı yaptırmak gerekli mi? Uzmanlar yanıtladı
  Çocuklara Covid-19 aşısı yaptırmak gerekli mi? Uzmanlar yanıtladı

  ÇOCUKLARDA ŞİDDETLİ COVİD-19 RİSKİ ÇOK DÜŞÜK

  Çocukları aşılamaya yönelik diğer bir tartışma konusu da görece az fayda görmeleri.

  İngiltere’nin Aşılama ve Aşılama Ortak Komitesinde görevli Profesör Adam Finn, “Neyse ki bu pandemiyle ilgili birkaç iyi şeyden biri, çocukların bu enfeksiyondan çok nadiren ciddi şekilde etkilenmesi. Çocuklarda enfeksiyonlar neredeyse her zaman hafif ya da asemptomatiktir; bu, aşılama kampanyaları tarafından önceliklendirilen daha yaşlı grupların tam tersidir” şeklinde konuştu.

  The Lancet’te yer alan ve 7 ülkede yapılan bir araştırma ise salgın sırasında her 1 milyon çocuktan 2’den azının koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtti.

  Diğer yandan, çocuklara aşı yaptırmanın potansiyel yararları da var. Bu durum başkalarının hayatını kurtarabilir. Bu zaten grip için de kullanılan bir yaklaşım. İngiltere’de 2 ile 12 yaşları arasındaki çocuklara her sene büyük ölçüde büyükbaba ve büyükannelerini korumak amacıyla burun spreyi veriliyor. Bu durum aynı zamanda, çocuklardan yetişkinlere enfeksiyonun yayılması önlediği için sütü bağışıklığına katkıda bulunabilir. Çocuklar, koronavirüsün başlıca yayıcıları gibi görünmüyor, fakat daha fazla yetişkinin korunmasını sağlayabilir.

  OKULLARDA CORONA VİRÜS RİSKİ NEDİR?

  London School of Hygiene and Tropical Medicine’den Dr. Adam Kucharski, ortaokul çağında bulaşma potansiyeli olduğuna ilişkin kesin kanıtlar olduğunu bu yüzden aşılamanın toplumsal bulaş üzerinde etkisi olabileceğini kaydetti. Kucharski, “Ancak, buna değip değmeyeceğine dair evrensel bir cevap yok.” dedi.

  İngiltere’nin aşılama programı hızla devam ediyor ve ülkede bağışıklık mirası bırakan büyük salgınlar yaşandı. İngiltere’deki 16 ve 17 yaşındakilerin ¼’ünden fazlasının kanlarında koronavirüs antikorları bulunuyor. Yani antikor testleriyle ülkeler çocukları aşılamadan virüsün yayılmasını durdurmak için yeterli bağışıklığa sahip olduklarını bulabilirler.

  Konuya dair açıklama yapan Dr. Kucharski, “Fakat büyük salgınların görülmediği ülkeler de farklı bir durum geçerli olabilir. Doğal bağışıklık yeterli olmadığı için çocukları aşılamak gerekebilir” ifadelerini kullandı.  Örneğin Avustralya, coronavirüs salgını çok iyi yönettiği için bu ülkede yeteri kadar doğal bağışıklık oluşmamış olabilir.

  AHLAKİ OLARAK KABUL EDİLEBİLİR Mİ?

  Dünyadaki aşı dozları çok sınırlı miktarda. Bir çocuğa  aşı yapıldığı zaman, kime aşı yapılmasında vazgeçileceği önemli bir konu. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), zengin ülkelerin çocukları aşılama planlarını ertelemeleri ve onları dünyanın geri kalanına bağışlamaları gerektiğine dikkat çekiyor. Oxford-AstraZeneca aşısının klinik denemelerini yürüten Profesör Andrew Pollard ise çocuklara öncelik vermenin “ahlaki açıdan yanlış” olduğunu dile getirdi.

  Edinburgh Üniversitesi’nde immünolog olarak görev yapan Profesör Eleanor Riley, sınırsız bir aşı tedariki olması halinde 12 yaşın üzerindekilerle devam aşılamaya devam edilebileceğini ancak böyle bir durumun söz konusu olmadığını kaydetti. Riley, “Dünyanın başka yerlerinde binlerce insan ölürken çocuklara öncelik verilip verilmeyeceği sağlık endişesinden çok siyasi bir karardır” ifadelerini kullandı.

  Kaynak: NTV

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ