21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Çinli yetkiliden itiraf: Covid-19 aşılarımızın koruyuculuğu düşük

  Çin Hastalık Kontrol Merkezi Direktörü Gao Fu, ülkesinde üretilen koronavirüs Covid-19 aşılarının koruyuculuk seviyelerinin düşük olduğunu belirtti. Çinli yetkili, hükümetin bu aşıları karıştırarak (kombinasyon) etkinlik seviyelerini artırmayı planladığını açıkladı.

  Türkiye’de halen uygulanan Sinovac aşısı da dahil olmak üzere Çin’de koronavirüse karşı üretilen aşılarla ilgili en yetkili ağız, ‘düşük koruyuculuk’ itirafında bulundu.

  Chengdu şehrinde gerçekleştirilen bir konferansa katılan Çin Hastalık Kontrol Merkezi Direktörü Gao Fu, ülkede üretilen aşılarla ilgili değerlendirme yaptı.

  Etkinliği artırmak için aşıların karıştırılması planlanıyor

  Çin Hastalık Kontrol Merkezi Direktörü Gao Fu, “Çin aşılarının çok yüksek koruma oranı yok” dedi. Çinli yetkili ülkede üretilen aşıların çok yüksek koruma sağlamadığını bu nedenle “farklı teknik özelliklere sahip aşıların karıştırılması” seçeneğinin değerlendirildiğini belirtti.

  Etkinliğin artırılması için doz sayısı ve dozlar arasındaki sürenin farklılaştırılması da gündemde.

  Etkinliği, Türkiye’de yüzde 83.5, Brezilya’da 50.4 ölçüldü

  Çin’de ülke içi kullanım için 4 farklı koronavirüs aşısı onay almıştı. Sinovac aşısının Brezilya’daki testlerinde etkinliği yüzde 50.4 olarak ölçülmüş Türkiye’deki klinik testlerde ise etkinliği yüzde 83.5 olarak ölçülmüştü.

  Bu aşıların mutasyon ve varyantlara karşı ne ölçüde koruma sağladığı konusundaki çalışmalarsa devam ediyor.

  Çin aşılarını 22 ülkeye ihraç etti

  Çin Dışişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, devlete ait iki aşı üreticisi şirket olan Sinovac ve Sinopharm tarafından geliştirilen aşılar, Meksika, Türkiye, Endonezya, Macaristan, Brezilya ve Türkiye dahil 22 ülkeye ihraç edildi.

  Hangi aşı tercih edilmeli? Sinovac mı? Biontech mi?

  Kimler Biontech aşısı olamayacak? Sağlık Bakanlığı kılavuz yayınladı

  Covid-19 aşısının yan etkileri neler? Aşıdan önce-sonra ağrı kesici kullanılmalı mı?

  Biontech Covid-19 aşısı hangi hastanelerde yapılıyor?

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ