26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Çin aşıları Afrika mutasyonuna karşı bağışıklığı tetikliyor

  Çin’de Chongqing Zhifei ve Sinopham tarafından koronavirüse karşı geliştirilen iki farklı aşının B1351 mutasyonuna karşı bağışıklığı tetiklediği ortaya çıktı.

  Covid 19 aşı

  Söz konusu aşıların bağışıklığı tetiklemesine karşın daha bulaşıcı olan mutasyona karşı etkinliklerinin düştüğü belirtildi.

  Çin biyoteknoloji şirketleri Chongqing Zhifei Biological Products ile China National Pharmaceutical Group’un (Sinopharm) bir yan kuruluşu tarafından geliştirilen iki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının Güney Afrika’dan 30’u aşkın ülkeye yayılan B1351 mutasyonuna karşı bağışıklığı tetiklediği öğrenildi.

  Aşı yaptıranların kan örnekleri incelendi

  Yapılan laboratuvar araştırmasının ön baskısı BioRxiv adındaki dergide yayınlandı. Dergide yer alan makaleye göre; aşı yaptıran kişilerin kan örnekleri incelendi. Araştırmanın sonucunda ise aşının tetiklediği antikorların Güney Afrika varyantına karşı nötrleştirme aktivitesini koruduğu bildirildi.

  Makale, Sinopharm’a bağlı Çin Bilimler Akademisi Mikrobiyoloji Enstitüsü ve Pekin Biyolojik Ürünler Enstitüsü araştırmacıları tarafından hazırlandı.

  Aşıların etkinliğinde düşüş görüldü

  Aynı zamanda, incelenen örneklerdeki antikorların mutant virüse karşı aktivitesinin orijinal virüse nazaran daha zayıf olduğu ortaya çıktı. Bilim adamları, aktivite azalmasının aşıların klinik etkililiğine olan etkisinin dikkate alınması gerektiği yönünde uyarılarda bulundu.

  Fakat, yüzde 79 seviyesinde etkili olduğu duyurulan Sinopharm aşısı Çin’de genel kullanım için onaylandı. Bununla birlikte aşı Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) de dâhil olmak üzere diğer pek çok ülkede de kullanılmaya devam ediyor.

  Oxford aşısı sadece salgından korumuyor, bulaşmayı da engelliyor

  AvivaSA’dan 60 yaş üstüne psikososyal destek

  Kimberly-Clark Türkiye’den global atama

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ