2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Çin aşı olmayanları koronavirüsün yayılmasından sorumlu tutacak

  Çin hükümet yetkilileri aşılanmamış kişilerin koronavirüs bulaştırmaları durumunda kişinin koronavirüsten sorumlu tutlacağını belirtti.

  Koronavirüsün ortaya çıktığı ilk ülke olan Çin’de atılan son adım ülke vatandaşlarında şok etkisi oluşturdu.Çin Halk Cumhuriyeti, koronavirüs pandemisinin ilk patladığı ülkelerden biriydi ve ülke çok uzun süre pandemiyle başa çıkmak için mücadele etmişti. Ülkede 10’dan fazla kentte yetkililer, aşılanmayanlara karşı yeni önlemler alınacağını açıkladı.

  New York Times gazetesinin haberine göre, son iki haftada ülkede daha bulaşıcı özelliğe sahip olan Delta varyantına karşı yeni genelgeler yayınlandı. Bu genelgelere göre, herhangi bir sağlık engeli olmadığı halde aşı olmayan kişilere yönelik yeni yaptırımlar uygulanacağı açıklandı.

  Yapılan açıklamada, sağlık sorunu olmaksızın aşı olmayanların Covid-19’u başkalarına bulaştırmaları durumunda salgının yayılmasından sorumlu tutulacak. Bu kişilere nasıl bir yaptırım uygulanacağı ise henüz açıklanmadı.

  Aşı olmayanlar ayrıca, toplu alanlara girdiği taktirde yaptırımla karşı karşıya kalabilecek.

  AŞILAMA ORANI YÜZDE 55

  Resmi verilere göre Çin’de toplumun yüzde 55’i aşılanmış durumda. Yine de yetkililerin amacı, ülkede sürü bağışıklığı sağlamak amacıyla %80’lik aşılanma oranına ulaşmayı amaçlıyor.

  Koronavirüs salgınının başladığı dönemlerde Çin’de görülen vakalar çok uzun bir süre için dünyanın gündemini meşgul etmişti. Asya devinde pandeminin etkileri yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlarken ülkedeki sosyal aktiviteler ve üretim faaliyetleri de normalleşmeye başlamıştı.

  Yeniden gündeme geldi! Koronavirüs Çin’den mi yayıldı?

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ