21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  ‘Çift mutant’ Covid varyantı İngiltere’de de görüldü

  İlk defa Hindistan’da tespit edilen, ardından ABD’de rastlanan ‘çift mutant’ koronavirüsün İngiltere’de de görüldüğü açıklandı. Doğu Anglia Üniversitesi'nde tıp profesörü olan Profesör Paul Hunter, Hindistan varyantının gelmesinin endişe verici olduğunu kaydetti. 

  İlk defa Hindistan’da görülen çift mutant koronavirüs varyantının İngiltere’de tespit edildiği duyuruldu.

  İngiltere Halk Sağlığı merkezinin (PHE) paylaştığı verilere göre B.1.617 denilen iki defa mutasyona uğramış Hindistan varyantının İskoçya ve İngiltere’de 77 kişide görüldüğü açıklandı.

  Vakaların 73 tanesinin İngiltere’de, dördünün de İskoçya’da görüldüğü ifade edilirken, İngiltere Halk Sağlığı merkezi varyantın Birleşik Krallık’ta ilk kez görüldüğü konusunda açıklama yaptı.

  ‘Endişe verici’ statüsüne alınabilir

  Guardian’da yer alan habere göre halihazırda varyantın ayrıntılı olarak incelendiği aktarılırken, incelemeler neticesinde diğer varyantlardan daha tehlikeli olduğunun tespit edilmesi halinde ‘endişe verici’ statüsüne alınacağı kaydedildi.

  B.1.617 varyantı ismi verilen ‘çift mutant’ koronavirüs varyantı ilk olarak Hindistan’da tespit edilmiş daha sonra da ABD’nin California eyaletinde görülmüştü.

  ‘Bağışıklık tepkilerinden kaçma kabiliyeti yüksek olabilir’

  Haberde ‘çift mutant’ Covid-19 varyantının, virüsün spike proteininde bağışıklık tepkilerinden kaçma kabiliyetini artırabileceği iddia edilen 2 mutasyon geçirdiği için uzmanların endişelendiği ifade edildi.

  Varyantın daha kolay bulaşabileceği söylenirken, Doğu Anglia Üniversitesi’nde tıp profesörü olan Profesör Paul Hunter, Hindistan varyantının gelmesinin endişe verici olduğunu belirtti.

  Hunter, birlikte çalışan ve vücudun bağışıklığından kaçan bu 2 mutasyonun, sadece bir mutasyonu olan Brezilya ve Güney Afrika varyantlarından çok daha sorunlu olabileceğini dile getirdi.

  Birleşik Krallık’ta, bugüne kadar İngiliz (Kent varyantı), Brezilya ve Güney Afrika varyantları tespit edilmişti.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ