28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Çift maske koronavirüsten daha fazla koruyor

  ABD’de yapılan bir araştırma çift maske kullanımının Covid-19 bulaşmasını ciddi ölçüde engellediğini ortaya çıkardı.

   

  ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin verileri tarafından paylaşılan verilere göre, Kovid-19’da çift maske kullanılması koruyuculu büyük oranda artırıyor. NTV’de yer alan haberde, iki maske kullanılması ile bulaşıcı partiküllerin yüzde 92.5 oranında engellendiğine yer verildi.

  Koronavirüsten korunmak adına pek çok uygulama hayata geçerken, bu uygulamalardan en çok dikkat çekeni çift maske kullanımı oldu.

  Yapılan araştırmalara ile Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin paylaştığı veriler de çift maske kullanımı ile ilgili savı kanıtlamış oldu. Araştırma sonucuna göre iki tane maskenin üst üste kullanımı Covid-19’a karşı büyük oranda koruma sağlıyor.

  Yapılan araştırmada, solunum yapabilen iki yapay kafadan birine çift birine de tek maske takıldı. Ardından yaklaşık iki metre uzaklıktan üzerlerine Covid-19 partikülleriyle aynı boyutta olan partiküller püskürtüldü.

  Araştırmacılar, iki maske takılan yapay kafada, partiküllerin yüzde 80 engellediğini görürken, tek maske takılan yapay kafada püskürtülen partiküllerin sadece yüzde 40’ının engellendiğini  tespit etti.

  Çalışma ekibinde yer alan Dr. John Brooks, bir açıklama yaparak, ortamdaki herkesin çift maske takması halinde ise partiküllerin yüzde 95’inin engellendiğini aktardı.

  İlk zorluğun olabildiğince çok insanın maske takmasını sağlamak olduğunu belirten Brooks, bunun ardından da maske takanların o maskeden en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olmak olduğunu ifade etti.

  Virüsle mücadele kılavuzunu güncelleyen CDC ise cerrahi maskenin üzerine takılan bez bir maskenin, ilk takılan maskedeki boşlukları kapatarak daha koruyucu olabileceğine yer verdi. Fakat öte yandan çalışmanın net sonuca ulaşmasını engelleyen pek çok etkenin olduğunun altı çizildi.

  Araştırmacılar yapılan çalışmada yalnızca bir markaya ait cerrahi ve bez maskeler kullandıklarını belirterek her marka maskede aynı sonucun alınıp alınmayacağını bilmediklerini dile getiren araştırmacılar, her ne olursa olsun, oranlar farklı dahi olsa çift maske takmanın, virüse karşı daha fazla koruma sağlayacağı konusunda hem fikir olduklarını ifade etti.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ