28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Çift doz olanlara önemli uyarı… Bu belirtilere dikkat!

  Uzmanlar iki doz aşı olanların koronavirüse yakalabileceğini ve bu kişilerde baş ağrısı, burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı belirtilerinin görüldüğünü kaydetti.

  Koronavirüs ile mücadelede aşı seferberliği global çapta tüm hızıyla devam ederken, İngiltere’den aşı olanlar için kritik bir uyarı yapıldı. Uzmanlar çift doz aşı olup koronavirüse yakalananlarda baş ağrısı, burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı belirtilerinin görülebileceğini söyledi.

  Aşı

  Milyonlarca insanın hayatını etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle 4 milyonun üzerinde kişi hayatını kaybetti. 170 milyona yakın kişi ise virüsü yendi. Virüse karşı üretilen aşılar ile salgının etkisinin azaltılması hedeflendi. Böylece dünya genelinde 3 milyar dozdan fazla aşı yapıldı.

  Çift doz olanlara önemli uyarı… Bu belirtilere dikkat!

  AŞI OLANLAR DA KORONAYA YAKALANABİLİR

  Aşıların Kovid-19’a yakalanma oranını ve yakalanılsa bile hastaneye yatışı ciddi derece azalttığı kanıtlandı. Ancak çift aşı olanlar için İngiltere’den bir uyarı geldi. İngiliz bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya göre, çift aşı olunduğunda dahi Kovid-19’a yakalanmak mümkün. Yüzlerce hastayı inceleyen ekip en yaygın belirtileri de belirlemeyi başardı.

  İngiliz Mirror gazetesinde yer alan habere göre, aşı olmak size daha fazla koruma sağlarken, yine de virüse yakalanabilir ve hatta bunu çevrenize bulaştırabilirsiniz.

  Çift doz olanlara önemli uyarı… Bu belirtilere dikkat!

  ÇİFT DOZ AŞI OLANLAR: BU 4 BELİRTİYE DİKKAT!

  Çoğu durumda aşılanan kişilerin koronavirüs ile mevsimsel soğuk algınlığını ayırt edemediğinin altını çizen uzmanlara çift aşı olup virüse yakalananların gösterdiği en yaygın belirtiler sıralandı. ZOE Covid Semptom çalışması kapsamında bu kişilerde 4 ana semptom belirlendi. Ekipten yapılan açıklamada bunların baş ağrısı, burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı olduğu bilgisinin altı çizildi.

  Yaşamını yitiren 117 kişinin 50’sinin iki doz aşılı olduğu ortaya çıktı

  İki dozda farklı aşıya onay çıktı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ