20.3 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022

  CDC uyardı: Delta varyantı su çiçeği kadar kolay yayılıyor

  ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nden (CDC) delta varyantının su çiçeği kadar bulaşıcı olduğuna dikakt çekti. CDC'ye göre, Delta varyantı olan her kişi virüsü 8 - 9 kişiye bulaştırabiliyor.

  ”ÇOK CİDDİ SORUN TEŞKİL EDİYOR”

  CNN’e konuşan CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky, “İnsanların burada delta varyantının çok ciddi bir sorun teşkil ettiğini anlaması gerekiyor. Bildiğimiz en bulaşıcı virüslerden biri. Kızamık ve su çiçeği gibi” dedi.

  Bununla birlikte, CDC’nin, Walensky’nin tam aşılı kişiler için yönergelerini değiştirme konusundaki tartışmalı kararını destekleyecek verileri bugün yayınlaması planlanıyor. Bu haftanın başında CDC tam aşılı kişilerin bile, virüs bulaşmasının devam ettiği veya yüksek olduğu yerlerde kapalı mekanlarda maske takmasını tavsiye ettiğini duyurmuştu.

  Bilim kurulu üyesi aydın uyardı: Delta varyantı aşı olmayanlarda yayılıyor

  ”AŞIRI ÖNLEMLERE İHTİYACIMIZ VAR”

  Walensky, Delta varyantını kontrol altına alınması için aşırı önlemlere ihtiyaç olduğunu söyledi.

  Bilim kurulu üyesi aydın uyardı: Delta varyantı aşı olmayanlarda yayılıyor

  ”ENFEKTE OLAN BİR KİŞİYİ VİRÜSÜ ORTALAMA OLARAK 8 KİŞİYE BULAŞTIRIYOR”

  Diğer taraftan CDC’nin belgesi Delta varyantının su çiçeği kadar bulaşıcı olduğunu ve enfekte olmuş her bir kişinin, virüsü ortalama olarak 8 veya 9 kişiyi enfekte ettiğini gösteriyor. Corona virüsün orijinal versiyonu ise soğuk algınlığı kadar bulaşıcıydı, yani enfekte olmuş her bir kişi virüsü ortalama olarak yaklaşık iki kişiye daha bulaştırıyordu.

  Bilim dünyasında bir kişinin virüsü kaç kişiye bulaştırdığını ifade etmek için “r katsayısı” kullanıyor. Walensky, “R katsayısı 8 ya da 9 olan hastalıkların sayısı oldukça az” diyerek, delta varyantının ciddiyetine vurgu yaptı.

  Belgeyi değerlendiren Emory Aşı Merkezi’nden Walter Orenstein, aşılı olan insanların virüsler karşılaştırdıklarını hastalık şiddetinin düştüğünü, ancak virüsü aşısızlar kadar yayabileceğini söyledi.

  Orenstein, “Aşılı insanlar yine de enfekte olurlarsa, vücutlarında aşısız insanlar kadar virüs bulunur. Bu, enfekte olan aşılanmamış insanlar kadar, onların virüsü başkalarına bulaştırma olasılıkları olduğu anlamına gelir. Sonuç olarak, diğer varyantların aksine, aşılanmış insanlar, hastalanmasalar bile, enfekte oldular ve enfekte olan aşısız kişilerle benzer seviyelerde virüs saçtılar. Bu durum aşılama oranlarının yüksek olduğu ülkelerdeki delta varyantı vakalarındaki artışı açıklıyor” dedi.

  ”Delta varyantı Kurban Bayramı’nı zehretmesin”

  ”AŞILAR HASTALIKLARIN YÜZDE 90’INI ÖNLEDİ”

  Diğer yandan CDC’nin son araştırması aşının etkinlik oranını gözler önüne serdi. Araştırma sonucunda, “ Aşılar ciddi hastalıkların yüzde 90’ından fazlasını önledi. Aşıların ciddi hastalık veya ölüm riskini 10 kat, enfeksiyon riskini ise üç kat azalttığın gözlemledik” denildi.

  Araştırmada, ayrıca Delta varyantının, daha ciddi hastalıklara neden olabileceğini gösteren üç çalışmaya da değinildi. Belge, CDC’nin “corona virüsle savaşın değiştiğini kabul etmesi” gerektiğini belirterek, maske kullanımının artırılmasını öneriyor.

  Bununla birlikte, Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, ABD geçen hafta ortalama 61 bin 300’den fazla yeni günlük vaka kaydetti. Bu ortalama, ülke 22 Haziran’da 2021’in en düşük seviyesi olan 11 bin 299 günlük vakaya ulaştığından beri genellikle yükseldi.

  Walensky, “Şu anda sahip olduğumuz vaka sayısı, geçen yaz herhangi bir günde sahip olduğumuz sayıdan daha yüksek” dedi.

  Delta varyantının gizemi çözüldü!

  Delta varyantıyla mücadelede çift doz aşı şart!

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ