19.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Bu yaz Türkiye’den yurt dışına seyahat nasıl yapılacak?

  Türkiye’de dâhil olmak üzere koronavirüs aşılarının yaygınlaşmasıyla birçok ülke yurt dışı seyahat yasaklarını gevşetme yoluna gidiyor. Peki, bu yaz Türkiye’den yurt dışına seyahat nasıl olacak? Hangi ülkelere gidilebilecek?

  “ourworldindata.org” sitesinden paylaşılan verilere göre, dünya çapında 1 milyar 500 milyon dozu aşkın Covid-19 aşısı yapıldı. Türkiye’de ise bu sayı 27 milyon dozu buldu. Fakat aşının tam bir etkinlik gösterebilmesi için gerekli olan 2 doz aşılaması tamamlananların sayısı 11 milyon 500 binin üstünde bu da nüfusun yaklaşık %14’üne denk geliyor. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ise yapılan aşı miktarı 200 milyonu aştı.

  AB, Temmuz ayına kadar yetişkin nüfusun %70’ini aşılamak. Günümüzde her 2 dozu da olanların oranı %16 civarında. Bir yandan aşılama oranları yükselirken diğer yandan da seyahatlerde uygulanan kısıtlamalar yavaş yavaş esnetilmeye başlanıyor

  TÜRKİYE’DE AŞISI TAMAMLANANLARA  AŞI KİMLİĞİ

  Aşı uygulamalarıyla birlikte başlayan aşı belgesi tartışmalarına ilişkin çeşitli kurum ve kuruluşlar çalışmalarına devam ediyor. Türkiye’de ise bu konuda “Aşı Kimliği” uygulaması geliştirildi. Her 2 doz aşısını tamamlayanlar, e-nabız sistemi ya da Hayat Eve Sığar (HES) üzerinden bu kartı kare kod eklenmiş bir şekilde alabiliyor. İngilizce ve Türkçe bilgilerin yazılı olduğu kimliğin üzerinde kişisel bilgilerle birlikte eklenmesi durumunda aşının adı ve tarihi ve pasaport numarası da yer alıyor. Kimlik üzerindeki kare kod ile Sağlık Bakanlığı’nın resmi sayfası üzerinden doğrulama işlemi yapılabiliyor.

  Bu yaz Türkiye'den yurt dışına seyahat nasıl yapılacak?
  Bu yaz Türkiye’den yurt dışına seyahat nasıl yapılacak?

  SIRBİSTAN VE MACARİSTAN İLE KAPILAR AÇILDI

  Türkiye, Sırbistan ve Macaristan ile yaptığı anlaşma ile aşıları tamamlanan vatandaşlar için karşılıklı olarak sınırları açma kararına imza attı. 17 Mayıs tarihinde başlayan uygulamada, Macaristan için yapılacak vize başvurularında “Aşı Kimliği” isteniyor. Bu belge ile PCR testi ve karantina zorunluluğu bulunmuyor. Bu kapsamın dışındaki yolcular için ise 10 gün süreyle tıbbi tarama ve karantinaya tabi tutuluyor.

  Sadece aile-arkadaş ziyareti ve turistik amaçla yapılabilecek olan vize başvurularında Sinovac ve BioNTech aşıları kabul edilebiliyor. Vize başvurusunda ayrıca uçak ve otel biletinin ise satın alınmış olması zorunluluğu bulunuyor. Fakat alınacak vize sadece Macaristan’ı kapsıyor ve diğer Schengen ülkelerine giriş mümkün olmuyor. Türk vatandaşlarının seyahat edebildiği bir diğer ülke ise Sırbistan, fakat bazı kısıtlamalar uygulanıyor. Covid-19 aşı sertifikalarına sahip olan yolcular, aynı zamanda PCR testi ibrazı ya da karantina uygulamasına tabi olmadan her iki ülkeye karşılıklı giriş sağlayabiliyor.

  AB DE TÜRKİYE’YE KAPILARINI AÇIYOR

  AB, Covid-19’un dünyaya yayılmasının ardından geçtiğimiz yıl Mart ayında sınırlarını kapatma kararı almıştı. AB ülkeleri ile Avrupa Parlamentosu, Perşembe günü ortak bir aşı belgesi hazırlanması konusunda anlaşmaya vardı. Buna göre AB aşı belgelerinin Haziran ayı sonuna kadar, aşılama işlemleri tamamlanmış veya enfeksiyon geçirmiş ve iyileşmiş Birlik vatandaşlarına teslim edilmesi planlanıyor. Bu sayede aşı kimliği almaya hak kazanan AB üyesi ülkelerin vatandaşları Birlik içinde yaz tatili yapabilecek. AB geçtiğimiz günlerde, aşılaması tamamlanan Türkiye gibi 3. ülke vatandaşları için sınırların kontrollü olarak açılması konusunda da bir uzlaşıya vardı.

  Fakat yeni sistemin ayrıntıları ve ne zaman yürürlüğe gireceği henüz belli değil. Aynı zamanda acil durumlarda hızlı karar alabilmek için de bir fren mekanizmasının oluşturulması konuşuluyor. Buradaki kritik sorulardan biri de hangi aşıların kabul edileceği. AB şu ana kadar Moderna, BioNTech-Pfizer, Johnson and Johnson ve AstraZeneca’nın aşılarını onayladı. Türkiye’de şu an için Sinovac ve BioNTech aşıları uygulanıyor. Acil kullanım onayı alan Sputnik V aşısının kullanımına henüz başlanmadı. Avrupa İlaç Ajansı’nın şu anda ön değerlendirmesine devam ettiği aşılar ise Curevac, Sinovac, Sputnik V ve Novavax aşıları.

  Bu yaz Türkiye'den yurt dışına seyahat nasıl yapılacak?
  Bu yaz Türkiye’den yurt dışına seyahat nasıl yapılacak?

  ALMANYA TÜRKİYE ARASINDA SEYAHAT

  Mevcut şartlarda doğum, vefat ve düğün gibi istisnalar haricinde Türkiye’den Almanya’ya kısa süreli seyahatler mümkün değil. Son 10 gün içerisinde herhangi bir risk bölgesinde, yüksek insidans bölgesinde ya da virüs varyasyonları bölgesinde bulunmuş olan yolcuların, Almanya’ya gitmeden önce einreiseanmeldung adresinden kaydolmak ve kayıt belgesini Almanya’ya girişte yanlarında bulundurmak zorundalar. Türkiye de şu anda Almanya’nın tanımladığı “yüksek insidans bölgesi” listesinde yer alıyor.

  Havayoluyla Almanya’ya seyahat eden tüm yolcular seyahat 32öncesinde Covid-19 test sonucunu ibraz etmek zorunda. Negatif test sonucunun, uçuş öncesindeki kontrollerde ibraz edilmesi gerekiyor. Ankara’daki Almanya Büyükelçiliği’nin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, testin ülkeye girişten, sürüntü örneğinin alındığı saat itibarıyla, en fazla 48 saat önce yapılmış olması gerekiyor. Aynı zamanda test sonucunun ülkeye girişten sonra en az 10 gün süreyle saklanması isteniyor.

  PEKİ ALMANYA’DAN TÜRKİYE’YE GİRİŞLERDEKİ KURALLAR NASIL?

  Uçağa binmeden önceki 72 saat içinde yapılmış negatif PCR test sonucunu göstererek Türkiye’ye gelmek mümkün. Aynı zamanda seyahatten 72 saat önce “register.health.gov.tr” adresinde bulunan yolcu bilgi formunun doldurulması da zorunlu tutuluyor.

  TÜRKİYE’DEN PCR TESTİ ADIMI

  Türkiye, 15 Mayıs 2021 tarihinden sonra 14 lokasyondan gelen yolculardan PCR testi istemeyeceğini açıklamıştı. Bu lokasyonlar; Hong Kong, Çin, Vietnam, Yeni Zelanda, Avustralya, Singapur, Güney Kore, Tayland, Japonya, Letonya, Birleşik Krallık, Lüksemburg, Estonya ve Ukrayna. “register.health.gov.tr” adresindeki formu doldurmak ise zorunlu. Türkiye’nin Birleşik Krallık’tan gelenlere negatif PCR testi zorunluluğunu kaldırmasına rağmen yaşanan vaka artışları seebiyle Türkiye, 12 Mayıs tarihi itibariyle kırmızı listeye alındı. Aynı zamanda otelde karantina zorunluluğu da getirildi. Birleşik Krallık vatandaşları ve oturum izni olanlar, ülkeye giriş yaptıklarında 10 gün otel karantinasında kalmaları gerekiyor.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ