23 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022

  Bu uyarıya dikkat! Üçüncü dalgaya doğru gidiyoruz

  Mutasyonlu virüsün Türkiye'de de görülmesiyle birlikte vaka sayılarında artışa dikkat çeken Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, "Pandeminin üçüncü dalgasına doğru gidiyoruz, paniğe kapılmadan tedbirlere uyulmalı" uyarısında bulundu.

  Covid 19 

  Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, koronavirüs önlemlerine dikkatle uyulması gerektiğini belirtti ve pandeminin üçüncü dalgasına doğru gidildiği konusunda uyarıda bulundu. Önlemlere çok daha sıkı devam edilmesinin gerektiğine vurgu yapan Ertuğrul, “Bu yapılmazsa bir üçüncü dalgayı rahat atlatamayacağımızı ve dikkat etmediğimizde Avrupa’nın yaşadığı sıkıntıları bizim de yaşayabileceğimizi söyledi.

  Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul

  Üç farklı mutasyondan söz edilebilir

  Koronovirüs mutasyonunun ülkemizde de de görülmesiyle önlemlere aynı kararlılıkla devam edilmesi gerektiğinin altını çizen Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul , mutasyonlu virüsün şu an Türkiye’de olduğunun bilindiğini ve farklı mutasyonlardan da söz etmek gerektiğini aktardı. Mutasyonlu virüsten bir tanesinin İngiltere’de ortaya çıkan mutasyon olduğunu İngiltere’yi ve Avrupa’yı zorladığını söyleyen Ertuğrul, bir diğerinin Güney Afrika’da, diğerinin ise Brezilya’da ortaya çıkan mutasyon olduğunu belirtti. “Bunların içerisinden ‘en riskli olanı hangisi?’ diye sorarsanız, sanki Güney Afrika’da ortaya çıkan varyant daha riskliymiş gibi gözüküyor.” dedi.

  Üçüncü dalgaya doğru gidebiliriz

  Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, koronavirüs önlemleri kapsamında kısıtlamaların devam etmesi gerektiğini savundu ve devam etmesi gerektiğini, çünkü şu anda pandeminin belki de üçüncü dalgasına doğru gidildiğini belirtti. Hekim olduğundan dolayı olaya, sadece sağlık açısından bakabildiğini kaydeden Ertuğrul, sağlık açısından bakıldığı zaman da iki unsurun önemli olduğunu dile getirdi.

  Ertuğrul, birincisinin insanların hasta olmasını engellemek olduğunu bunun da yönteminin iki tane olduğuna dikkat çekti. Ya virüsün toplum içerisindeki dolaşımını engelleyerek ya da aşıyla engellenebileceğini belirten Ertuğrul, bunun da kısıtlama anlamına geldiğini,  bu şekilde engelleneceğini ifade etti. Diğerinin ise  hasta olanları tedavi etmek olduğuna işarett eden uzman isim, o kısmın çok daha zor olduğunu vurguladı. Çünkü özellikle risk grubundaki insanların, hasta oldukları zaman ölüm oranlarının çok yüksek olduğunu, yoğun bakımlarda gerçekten büyük sıkıntı yaşadıklarını aktardı.

  Normalleşmenin başlayabilmesiyle ilgili de konuşan Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, risk grubunun, yani 65 yaş üstünde olanların ve altta yatan hastalığı olanların da aşılanması tamamlandıktan sonra belki adım adım kısıtlamalarda bir serbestliğe geçilebileceğini aktardı. Diğer sağlıklı erişkinlerin ve çocukların aslında hastalığın çok ciddi geçirmediğini,  hafif atlattıklarını söyledi.

  Covid-19 sağlık sigortası

  Avrupa’yla aynı şeyleri yaşayabiliriz

  Ertuğrul, mutasyonun Türkiye’de görülmesiyle beraber vatandaşların kısıtlamalara daha da uyması gerektiğini vurguladı. Vatandaşların kısıtlamalara daha fazla uymalarını, dışarı çıkarken daha dikkatli olmalarını dile getiren Ertuğrul, mutant virüsün çok daha hızlı bir şekilde bulaştığını ve hücrelere yapıştığını söyledi. İnsanların bu önlemlere çok daha sıkı sarılarak devam etmesinin öneminin altını çizen uzman isim, bu yapılmazsa bir üçüncü dalgayı geleceğini ve Avrupa’yla aynı şeyleri yaşayabileceğimizi aktardı.

  Koronavirüs akciğere girdikten 1 saat sonra tahribata başlıyor

  Bağırsaklar ile Covid-19 arasında ilişki var

  Pandemi çocukların ruh sağlığını, bebeklerin gelişimini olumsuz etkiledi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ