21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Bu da Covid-19 Aşı Turu! Fiyatlar 10 bin lirayı buluyor

  Milyonlarca kişi Covid-19 aşısı olmak için sıra beklerken, fırsatçılar da bu konuyu kazanç kapısına çevirmeye başladı. Sosyal medya platformları üzerinden duyuru yapan bazı turizm acentaları, vatandaşlara yurt dışında aşı olabilme imkanı sunduklarını ileri sürüyor. Aşı turu kapsamında Sırbistan’ın da yer aldığını iddia edilirken, Türkiye-Belgrad Büyükelçiliği böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

  Dönem dönem halkın umutlarından kazanç elde etmeye çalışan fırsatçılar şimdi de gözünü Covid-19 aşısı olmak için sıra bekleyenlere dikti. Bazı turizm acentaları, Dubai, Rusya ve Sırbistan gibi ülkelere ‘Covid-19 Turu’ düzenlemeye başladı.

  Sosyal medya hesapları üzerinden paylaşım yapan acentalar, organize ettikleri tur kapsamında müşterilerine Covid-19 aşısı olmayı vad ederken, aynı zamanda turda konaklama, yeme-içme ve transfer ücretleri hakkında da bilgi verdi.

  Bu da Covid-19 Aşı Turu! Fiyatlar 10 bin lirayı buluyor
  Bu da Covid-19 Aşı Turu! Fiyatlar 10 bin lirayı buluyor

  Paylaşımlarda yer alan bilgilere göre, tura katılmak isteyen kişiler, Sinovac, Biontech, Sputnik gibi aşılardan istediğini seçebiliyor. Tur fiyatları ise 324 Euro (3 bin 150 lira) ile 1099 Euro (10 bin 680 lira) arasında değişiklik gösteriyor.

  Turlara 3 haftadır devam ediliyor

  DHA’nın iletişime geçtiği bir turizm şirketi yetkilisi, belli tarihlerde turlar düzenlediklerini belirtti. Şirket yetkilisinin aktardığı bilgiye göre, kişi eğer belirlenen tur tarihinden önce gitmek isterse, açılan VIP paketler ile 50 Euro fazla ödeme yaparak istediği tarihte de gidilebiliyor.

  2 doz halinde yapılan aşılar için, kişinin bilgilerinizi gideceği ülkenin sağlık bakanlığı sistemine giriliyor ve oradan randevu alınıyor. Şirket yetkilisi “Konsolosluklarla da birlikte çalışıyoruz. Zaten bize turla ilgili Türk makamlarından bir bildiri gelmedi. Biz de bu turlara 3 haftadır devam ediyoruz. Çok rezervasyon alıyoruz” ifadelerini kullandı.

  Bu da Covid-19 Aşı Turu! Fiyatlar 10 bin lirayı buluyor
  Bu da Covid-19 Aşı Turu! Fiyatlar 10 bin lirayı buluyor

  “Yurt dışından gelenlere aşı yapılmayacak”

  Söz konusu turlarla ilgili açıklama yapan Türkiye-Belgrad Büyükelçiliği ise turizm acentalarının, tur için ülkeye getirdiği vatandaşların aşı olmasına dair bir bilgilerinin olmadığını aktardı.

  Önceki haftalarda Astra Zeneca aşısını, komşu ülkelerden gelenlere yapıldığını aktaran Büyükelçilik, “Biz zaten bununla ilgili onlara ‘Bizde aşı var, gelin aşı olun’ çağrısında bulunmuştuk.” dedi.

  Fakat bunun haricinde herhangi bir turizm acentasının Türk vatandaşlarını Sırbistan’a getirip aşı olmalarını sağlaması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirten yetkili, böyle bir uygulamanın olması durumunda buradaki yetkili makamların haberinin olacağının altını çizdi.

  Sağlık Bakanı Ana Brnabic’in de yaptığı açıklamada bundan sonra yurt dışından gelenlere aşı yapılmayacağını söylediğine dikkat çekildi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ