23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Bu belirtiler varsa dikkat! Koronavirüs ile birlikte hastaneye başvurular arttı

  Koronavirüs tedavisi devam eden bazı kişilerin kalp krizi semptomuyla acile başvurularında artış olduğu ifade edildi.

  Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Emrah Ermiş, koronavirüs tedavisi devam eden kişilerin kalp krizi semptomlarıyla acile başvurduklarını ancak bu kişilerde kırık kalp sendromu olduğunu söyledi.

  Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Emrah Ermiş, göğüste sol kola doğru yayılan ağrı, terleme, boyun ve sırt ağrısı sonrası kalp krizi şüphesi ile hastaneye başvuran hasta sayısında özellikle pandemi döneminde artış olduğunu söyledi. Doç. Dr. Ermiş, “Kalplerin mecazi olarak kırıldığı doğru ancak bilimsel olarak da kırılıyor. Kırık kalp sendromunda kişi tıpkı kalp krizi geçiriyormuş gibi hisseder ve bu şikâyetlerle bize başvurur. Tipik bir göğüs ağrısı, sol kola yayılan bir ağrı, terleme, boyun ve sırt ağrısı kişiye eşlik eder. Tansiyon düşüklüğü ve bulantı şikayetleri de görülebilir, yani bir kalp krizi gibi başvururlar. Anjiyografide gördüğümüz ise hastaların damarlarının normal, koroner arterlerin açık olması durumudur” dedi.

  Bazı hastaların ritim problemi yaşadığını ve bu hastaların yoğun bakımda takip edilmesi gerektiğini aktaran Ermiş, ”Kalp yetmezliği tedavisi vermek zorunda kaldığımız hastalar oluyor. Kalp ultrasonunda kalbin bir bölümünün balonlaştığını, iyi kasılmadığını görüyoruz. Aynı görüntüyü damarları görüntüledikten sonra kalbin içerisine kontrast boyar madde verdiğimiz zaman da görüyoruz ve buna ‘apikal balonlaşma sendromu’ da deniyor. Kalbin uç kısmının balonlaşması olarak karşımıza çıkıyor. Kalbin bir bölümünün halka şeklinde kasılmayıp balonlaşması durumu yaşanıyor” diye konuştu.

  KIRIK KALP SENDROMUNUN SEBEBİ STRES

  Hastaların yaşadığı ağır stresten dolayı kırık kalp sendromu rahatsızlığı yaşayabileceklerini söyleyen Doç. Dr. Ermiş, ”Hastaların çoğunda ani ölüm, aile içi şiddete maruz kalma, kişinin başa çıkamayacağı bir hastalık tanısı alması hikayesi oluyor. Son dönemde popüler olmasının nedeni, literatürde koronavirüsle ilişkili bildirilmiş vakaların olması. Koronavirüs tedavisi esnasında bu hastalar kardiyolog görsün diye bize danışırlar, çünkü EKG’leri değişir. Enfeksiyon seyri esnasında birtakım salınan sitokinler kalbi deprese ediyor, performansını düşürüyor. Böyle bildirilen vakalar var.” ifadelerini kullandı.

  Hastalarda aritmiler geliştiği için yoğun bakımda tedavi edilmesi gerektiğini söyleyen Ermiş,”Normalde yüzde 60 olması gereken kalbin performansı yüzde 30’lara kadar düşebilir ve kalp yetmezliği tedavisinin nedeni de budur” diye konuştu.

   

  "Covid-19'dan kaybedilen hastaların yüzde 52'sinde kalp yetmezliği gelişti"
  “Covid-19’dan kaybedilen hastaların yüzde 52’sinde kalp yetmezliği gelişti”

  Kalp krizinin en önemli 4 belirtisi! Kadın ve erkeklerde farklı sinyal veriyor

   

   

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ