18.7 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Brezilya’da P1 varyantı şoku: Uzmanlardan “Hamilelik planlarınızı erteleyin” uyarısı

  Brezilya Sağlık Bakanlığı, koronavirüs mutasyonu olan P1 varyantının hamilelerde daha agresif olduğunu açıkladı. Bakanlık bu kapsamda bebek sahibi olmayı düşünen çiftlere hamilelik planlarını ertelemeleri önerisinde bulundu.

  Brezilya Sağlık Bakanlığı yetkilisi Raphael Parente, dün gerçekleştirdiği basın toplantısında P1 varyantının hamilelere karşı daha agresif ve tehlikeli olduğunu belirterek çiftlerin hamilelik planlarını ertelemesi tavsiyesinde bulundu.

  Parente, “Mümkünse hamileliği biraz daha iyi bir zamana kadar erteleyin. Uzmanların klinik deneyimleri, bu yeni varyantın hamile kadınlarda daha agresif olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

  Yoğun bakımdaki hastaların yüzde 50’den fazlası genç

  Amazon şehri Manaus’ta ortaya çıkan P1 varyantı, Brezilya’da haytaını kaybedenlerde ve vaka sayılarında artışa yol açtı. Bilim insanları, ülkedeki can kaybı sayısını 350 binin üzerine çıkaran enfeksiyon dalgasının arkasındaki ana etkenin P1 varyantı olduğunu düşünüyor.

  Brezilya’da daha genç insanları salgın giderek daha fazla etkileniyor ve hastanelerin kamuoyu ile paylaştığı verilerde, Mart ayında yoğun bakımdaki tüm hastaların yarısından fazlasının 40 yaşında veya daha genç olduğu belirtiliyor.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ