22.9 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022

  Koronavirüs ilacını Boğaziçi’nde geliştireceğiz

  Kanser alanında ilaç çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Batu Erman: "Boğaziçi Üniversitesi'nde koronavirüs ilacı için çalışıyoruz” dedi.

  Kanser ve moleküler immünoloji çalışmalarıyla ün yapan Prof. Dr. Batu Erman, Kovid-19’da görülebilen enflamasyonu (sitokin fırtınası) engelemek için yeni ilaç çalışmalarına devam ediyor. Corona virüse karşı geliştirilmesi devam eden birçok ilaç projesinde adı geçen ve kısa zaman önce Boğaziçi Üniversitesi akademik kadrosuna dahil olan Prof. Erman, Kovid-19 ile mücadelede ilaçların da aşı kadar önemli olduğunun altını çizdi.

  Yeni bir laboratuvar kurdu

  Boğaziçi Üniversitesi 2020 yılının son günlerinde Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü akademik kadrosuna kanser ilaçları üzerinde yaptığı çalışmalarla tanınan Prof. Dr. Batu Erman’ı da dahil etti. Uzun zaman yurt dışında kanser immünolojisi ve genetik alanında çalışmalarına devam eden Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü NIH’de çalıştıktan sonra 2004’te yurda dönen Prof. Dr. Batu Erman, Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü kadrosuna katıldı. Prof. Erman, insan bağışıklık sistemini üstüne yaptığı araştırmalarla kanser ve son olarak Kovid-19 ilaçları geliştirmek için çalışmalarına devam ediyor. Yeni bir laboratuvar kuran Prof. Erman, Kovid-19 için ilaç çalışmalarına da Boğaziçi Üniversitesi’nde sürdürüyor.

  İlacı Türkiye’de üretmek istiyoruz

  Prof. Dr. Batu Erman, birçok koronavirüs ilacı projesinin aynı zamanda çeşitli ortaklıklarda sürdüğünü ifade etti. TÜBİTAK’tan ve çeşitli ilaç firmalarının kendilerine destek verdiğini aktaran uzman isim, Kovid-19 ilaçları için yoğun mesai harcadıkları proje ile ilgili konuştu. Erman, İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet Gül’ün yürütücülüğünde, Bezmialem Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’ndeki çalışma arkadaşları ve bir Türk ilaç şirketiyle birlikte, “Anakinra” denilen protein bazlı bir kanser ilacının üretimi için araştırmalarının devam ettiğini aktardı. Bu ilacın bağışıklık sisteminin aşırı aktif hale gelmesinin ardından ortaya çıkan enflamasyonu (sitokin fırtınası) baskıladığını söyleyen Erman, bundan yola çıkan TÜBİTAK destekli yeni projelerinde “Anakinra” ilacını Kovid-19 enfeksiyonunu ağır geçirerek, enflamasyon gösteren hastalarda kullanmak için çalıştıklarını aktardı. Yurtdışında bu konunun klinik araştırmalarının sürdüğüne dikkat çeken Erman, amaçlarının bu proteini ve buna benzer proteinleri Türkiye’de hem Boğaziçi, hem de diğer üniversitelerin imkânlarını kullanarak ve aynı zamanda ilaç şirketleri ile iş birliği halinde endüstriyel skalada üretmeyi başarabilmek ve ağır Kovid-19 hastalarında bu ilacın kullanılmasının önünü açmak olduğunu ifade etti.

  Kovid-19 ilacı için Boğaziçi’nde çalışacağız

  Kovid-19 aşısı için çalışmalarına Boğaziçi Üniversitesi’nde kurulacak laboratuvarda devam edecek olan Prof. Dr. Batu Erman, bu çerçevede üniversitedeki teknik altyapıdan yararlanacaklarını belirtti.

  Bu projede çalışan iki doktora öğrencisi ile beraber Kovid-19 için ilaç araştırmalarının Boğaziçi’nde devam edeceğini söyleyen Erman, burada geliştirilen tekniğin, ilaç firmasında büyük ölçeklerde üretileceğini aktardı. Bir bilim insanı için kariyerinde üniversite değiştirmenin oldukça güç olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Batu Erman, özellikle deneysel alanlarda çalışınca laboratuvarı kapatmak ve tekrar kurmanın çok büyük bir zaman kaybı olduğunun altını çizdi. Erman, Aralık ayı içinde bu süreçten hızlıca geçtiklerini söyledi ve  “Güzel bir şekilde Boğaziçi’nde birçok ekipman ortak kullanıyor. Bu nedenle yeni bir laboratuvar kurmak için büyük harcamalar yapmaya da gerek kalmadı ve böylelikle çalışmalarımız hız kazanıyor” ifadelerini kullandı.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ