19.8 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 14, 2021

  Birinci ve ikinci dozda farklı aşılar kullanılabilir mi?

  Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Dilek Arman, ilk doz ve ikinci dozda farklı aşıların kullanılma ihtimaline ilişkin değerlendirmede bulundu. İnaktif, mRNA, gibi farklı teknolojilerin işin içine girmesi durumunda organizmanın buna tepkisini anlayabilmenin güç olacağını ifade etti.

  İngiltere’de yürütülen aşıların karıştırılmasına ilişkin araştırmada, yeni virüs varyantlarına karşı koruyuculuğun artırılması ve daha uzun süren bağışıklık hedefleniyor. Denemelerin başarılı olması halinde, bu durumun aşı tedarikinde esneklik ve avantaj sağlanması  amaçlanıyor.

  Vatandaşlara uygulanan iki doz aşılamada, ilk dozdan sonra ikincisinde farklı aşının kullanılmasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Altınbaş Üniversite Hastanesi Medical Park Bahçelievler’den Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Dilek Arman, önemli bilgiler paylaştı.

  Birinci ve ikinci dozda farklı aşılar kullanılabilir mi?
  Birinci ve ikinci dozda farklı aşılar kullanılabilir mi?

  DAHA ÖNCE DENENMİŞTİ

  Aşılarla ilgili bu denemenin ebola salgınında yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Dilek Arman, “İngiltere’de ‘Aşılamaya bir aşı ile başlanıp 2. dozda farklı bir aşıyla devam edilebilir mi’ sorusundan hareketle bir araştırmaya başlandı. Bilimsel arenada görüşler birbirinden farklı yönde olabiliyor. Bu konuda önemli olan bazı yeni teknoloji aşılarla birlikte olmamız. Örneğin, bütün aşılar vektör bazlı aşıyken ebolada böyle bir aşılama denemesi gerçekleştirilmişti. Vektör bazlı aşılarda bu çalışma çok mantıklı fakat işin içine farklı teknolojilerin (İnaktif, mRNA, gibi…) girmesi durumunda organizmanın buna tepkisini anlayabilmek güç olacaktır” şeklinde konuştu.

  ÜLKELER KONUYLA İLGİLİ NELER SÖYLÜYOR

  Prof. Dr. Arman, Bu denemelere ilişkin araştırmaların sonuçlanmasının beklenmesinde fayda olacağını kaydetti. Arman, “İngiltere’nin başlattığı bu çalışmanın asıl önemli kısmı önce AstraZeneca, sonra Biontech olmak üzere 2 farklı teknolojik geliştirme yöntemi olarak 2 farklı aşının karşılaştırılmasını ve süre olarak da birinde 4 hafta, diğerinde 8 hafta arayla gibi farklı süreler kullanarak bu şekilde farklı 2 aşı uygulamasının sonuçlarını araştıracaklar.

  İKİNCİ DOZ İLE İLGİLİ NE DİYORLAR?

  Araştırmayı yürüten İngiltere şu anda bunu önermiyor. Almanya ve Fransa ise 2 dozda farklı aşıların yapılmasını öneriyor. Ancak bu durumda 2 aşı arasındaki sürenin 8 haftaya çıkarılmasını belirtiyor. ABD’ye bakıldığında ise ‘Kesinlikle aynı aşı yapılsın ama önceki aşının ne olduğu bilinmiyor veya ilk dozda kullanılan aşıya ulaşılamıyorsa aşısız kalmaktansa 2. dozda farklı aşı yapılabilir’ diyor” ifadelerini kullandı.

  Birinci ve ikinci dozda farklı aşılar kullanılabilir mi?
  Birinci ve ikinci dozda farklı aşılar kullanılabilir mi?

  YAN ETKİLER NEDENİYLE DOĞRU DEĞERLENDİRME YAPILAMAYABİLİR

  Farklı aşıların kullanılmasın bazı endişeleri olduğunu dile getiren Prof. Dr. Arman, yan etkiler üzerine yeni bir şeyler öğrenildiği dönemde 2 aşının da farklı yan etkileri söz konusu olduğu için doğru bir değerlendirme yapılamayabileceğini belirtti.

  “Fakat bu tür farklı aşıların uygulanması sadece immün yanıtı artırmaya yaramaz, aynı zamanda bir esneklik de sağlar.” diyen Dr. Arman, “Bir aşıyı bulamadığınızda diğerini tercih etme imkânınız oluyor. Diğer taraftan takip sisteminde karışıklıklar varsa onlarla ilgili de kaçakları önlüyor. Bu tür avantajları olacaktır ama doğru olan, araştırma sonuçlarının beklenmesi.” dedi.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ