19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Biontech ve Sinovac Covid-19 aşılarının yan etkileri neler?

  Türkiye’de artık aşı sırası gelen kişiler Biontech aşısı ve Sinovac aşısı arasında tercih yapabiliyor. Diğer yandan aşıların yan etkileri ve özellikleri tercih açısından büyük önem taşıyor. Alman Biontech aşısı mRNA kökenli bir aşı iken Çinli Sinovac aşısı inaktif bir aşı. Bu nedenle her ikisinin özellikleri ve yan etkileri farklılık gösteriyor.

  Daha birkaç ay öncesine kadar aşı olmalı mı olmamalı mı tartışması yapan vatandaşlar şimdi Biontech mi yoksa Sinovac mı hangi aşıyı yaptırmalıyım? araştırması yapıyor. Haliyle son günlerin en popüler konuları arasında da aşıların yan etkilerinin neler olduğu yer alıyor. Uzmanlar, hem Biontech hem de Sinovac aşısının koruyuculuğunun oldukça yüksek olduğu ve hangisi olursa olsun Covid-19 aşısı yaptırması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor.

  Sinovac aşısının özellikleri neler?

  Çinli firma Sinovac’ın geliştirdiği bir aşı olan Coronavac, formaldehitle inaktive edilen ve adjuvan olarak alüminyum kullanılan ölü aşıdır. Aşıda parçalanıp etkisiz hale getirilen virüs, vücuda ara verilmeden uygulanan aşı bağışıklığı uyarıyor. Ölü aşı olduğu için daha güvenli olduğu konusunda görüşler mevcut. Türkiye’deki verilere göre Coronavac aşısının etkinlik oranı yüzde 83 olarak bildirilmiştir.

  Sinovac aşısının yan etkileri

  Sağlık Bakanlığı, şimdiye kadar Covid-19 aşılarına yönelik hem yürütülen klinik çalışmalarda hem de yapılan aşı uygulamalarında ciddi yan etkilere rastlanmadığını açıkladı. Aynı zamanda aşıdan sonra görülen yan etkilerin çok hafif olduğu belirtildi.

  Sinovac aşısından sonra görülen başlıca yan etkiler ise;

  • Baş ağrısı,
  • Yorgunluk,
  • Ateş,
  • Kas/eklem ağrısı,
  • Titreme,
  • İshal,
  • Kusma,
  • Aşı uygulanan bölgede ağrı,
  • Şişlik
  • Kızarıklık olarak sıralanıyor.

  Fakat çok nadir olsa bile alerjik reaksiyonların gelişebileceği göz ardı edilmemeli. Halihazırda aşı uygulananlarda daha önce bir alerjisi bulunmayanların 15 dakika, herhangi bir alerji hikayesi olanlarda ise 30 dakika kadar aşının yapıldığı sağlık merkezinde beklemeleri öneriliyor.

  Biontech ve Sinovac Covid-19 aşılarının yan etkileri neler?
  Biontech ve Sinovac Covid-19 aşılarının yan etkileri neler?

  Biontech aşısının özellikleri nelerdir?

  Almanya’dan ithal edilen Pfizer BioNTech aşısı mRNA tabanlı Covid-19 aşısıdır. Diğer bir mRNA aşısı ise Moderna’dır. BNT162b2 aşısı için BioNTech teknolojisi, SARS-CoV-2 koronavirüsün (Covid-19) yüzeyinde bulunan diken proteininin bir kısmını kodlayan nükleositle modifiye edilmiş mRNA (modRNA) kullanımına dayanmaktadır.

  Bu aşıda mRNA tarafından diken proteinin bir parçası vücutta oluşur ve bu da vücutta bağışıklık oluşmasına yol açar. Bu bağışıklık kişide enfeksiyona karşı koruma sağlar.

  BioNTech aşısının firma yetkilileri tarafından açıklanan etkinlik oranı yüzde 91.3 olarak belirtilmiştir. Diğer yandan ikinci dozdan sonra aşının ciddi ve orta şiddetteki enfeksiyonlara karşı korumada yüzde 100 etkili olduğu tespit edilmiştir.

  Biontech aşısının yan etkileri

  Pfizer-Biontech koronavirüs aşısının yan etkileri diğer yetişkin aşılarına benzerlik göstermektedir. Aşının doğru şekilde muhafaza edilmesi için aşının içinde koruyucu özellikte bileşenlerin bulunuyor. Görülen yan etkilerin pek çoğu ise bu maddelerden kaynaklanıyor.

  Klinik denemelerde çok yaygın olarak kabul edilen yan etkiler şunlardır:

  • Yorgunluk,
  • Enjeksiyon yerinde ağrı ve şişlik,
  • Baş ağrısı,
  • Titreme,
  • Kas ağrıları,
  • Eklem ağrısı ve ateş.
  • İkinci dozdan sonra ateş daha sık görülmektedir.

  Biontech ve Sinovac Covid-19 aşılarının yan etkileri neler?
  Biontech ve Sinovac Covid-19 aşılarının yan etkileri neler?

  Covid-19 aşısından sonra yan etki görülürse ne yapılmalı?

  Aşıdan sonra aşı yapılan bölgede şişlik, kızarıklık ya da ağrı görülürse, ilk olarak yapmanız gereken aşı yapılan kolunuzu yükseltmeniz olacaktır.

  Aşı yerine soğuk suyla ıslatılmış havlu uygulayabilirsiniz. Buzu doğrudan aşı bölgesinin üzerine koymayın. Parasetamol içeren ağrı kesici kullanabilirsiniz.

  İstirahat etmeniz ve yeterince sıvı almanız yorgunluk hissinizin geçmesine faydalı olacaktır.

  Hafif ateş ve titreme görüldüğü durumlarda yeterince sıvı almanız, istirahat etmeniz ve parasetamol içeren ağrı kesici almanız tavsiye edilmektedir.

  Aşıdan sonra gelişen baş ağrısı içinse parasetamol içeren ağrı kesici alabilirsiniz.

  Kas ve eklem ağrısı; aşıdan sonra bir hafta içerisinde kas ve eklem ağrısı olursa bol bol dinlenmeniz, yeteri kadar sıvı almanız ve parasetamol içeren ağrı kesici almanız kafi gelecektir.

  Kusma ve ishal; aşıdan sonra kusma ve ishal gibi yan etkiler yaşarsanız ağızdan gıda ve sıvı almanız yeterli olacaktır. Yeteri kadar sıvı alamaz ve halsizlik devam ederse sağlık kurumunda serum takviyesi gerekliliği düşünülebilir.

  7 Nisan güncel koronavirüs verilerine göre son 24 saatte 276 kişi hayatını kaybetti

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ