23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Biontech aşısının yan etkisi var mı? Kolda ağrı yapıyor mu?

  Koronavirüsle mücadelede aşı seferberliği tüm hızıyla devam ederken, akıllarda Biontech ile ilgili merak edilen sorular var.

  Vatandaşlar tarafından Biontech aşısı nedir? Biontech aşısının yan etkisi var mı? Biontech aşısı kolda ağrı yapar mı? Aşı olduktan sonra banyo yapılabilir mi? gibi sorular sorulmaya devam ediliyor. Konuyla ilgili detayları haberimizde bulabilirsiniz..

  AŞININ YAN ETKİLERİ NELER?

  Koronavirüsle mücadele aşı seferberliğiyle tüm hızıyla devam ederken, şu ana kadar Sinovac ve Biontech’in ciddi bir yan etkisine rastlanmamıştır. Aşılama sonrası; yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kas/eklem ağrısı, kusma, ishal, aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik gibi hafifi yan etkiler görülebilir. Aşı uygulamasından sonra ciddi bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda da acilen bir hekime başvurulmalı.

  AŞI SONRASI YAN ETKİLERLE KARŞILAŞILIRSA NE YAPILMALI?

  Aşı sonrası karşılaşılabilecek hafif yan etkilere karşı alınabilecek tedbirleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Aşı uygulanan bölgede ağrı/şişlik/kızarıklık: Aşı uygulanan kolunuzu yüksekte tutunuz. Soğuk uygulama yapınız. (Örnek: Soğuk suyla ıslatılmış bir havlunun aşı yapılan bölgeye uygulanması vb. Bu sırada cilde doğrudan buz temas ettirilmesinden kaçınılmalıdır.) Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.

  • Yorgunluk: Yeterli sıvı alınız ve bol bol istirahat ediniz.

  • Hafif ateş, titreme: İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

  • Baş ağrısı: Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanmanız ağrınızı hafifletebilir

  • Kas/eklem ağrısı: İstirahat ederek ve yeterli sıvı alınız

  • Kusma, ishal: Bol sıvı takviyesi yapabilirsiniz, beslenmenizi ishal diyetine uygun olarak düzenleyebilirsiniz. Ağızdan sıvı ve gıda alınamayacak kadar kusma olması durumunda sıvı kaybı olabileceğinden sağlık kuruluşuna başvurunuz.

  Bunların dışında daha ağır yan etkiler olursa vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

  AŞIDAN SONRA BANYO YAPILABİLİR Mİ?

  Prof. Dr. Dilek Arman, aşıdan sonra duş alınmasıyla ilgili olarak herhangibir bilimsel kanıt olmadığını söyledi. Arman ayrıca, “Aşıdan sonra duş alınmaması, kişilerin mantık yolu ile oluşturdukları bir önlem olsa gerek. Aşı sonrasında aşırı sıcak duş almak, sadece lokal reaksiyon riskini artırabilir. Aşı uygulaması sonrasında cilt açıklığı hızla kapanıyor, buradan vücuda mikrop girmesini beklemiyoruz” yanıtını verdi.

  BioNTech Delta varyantına karşı da koruyor!

  Biontech aşısının yan etkisi var mı? Biontech aşısını kimler olmalı?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ