23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Biontech aşısının yan etkisi var mı? Biontech aşısını kimler olmalı?

  Bir yıldan uzun süredir hayatımızı alt üst eden koronavirüs salgınıyla birlikte dünya, şimdi de koronavirüs için geliştirlen aşıları tartışıyor. Vatandaşlar Biontech aşısı etkili mi? Biontech aşısını kimler olmalı? Biontech aşısının yan etkileri var mı? gibi sorulara yanıt arıyor.

  Biontech aşısının yan etkileri nelerdir? Biontech aşısını kimler yaptırmalı? gibi sorular vatandaşlar tarafından en çok merak edilen sorular oldu. Biontech aşısının Sağlık Bakanlığı’nın onayı ile Türkiye’ye gelmesiyle birlikte vatandaşlara aşı tercih hakkı verildi. Dileyen Sinovac aşısı olabilirken dileyen Biontech aşısı olabiliyor.

  Öte yandan Sağlık Bakanlığı ise BioNTech-Pfizer aşısının kullanımına ilişkin kılavuz yayımladı. Kılavuza göre, aşının içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı ya da aşının ilk dozunu takiben anafilaksi dışı akut alerjik reaksiyon öyküsü varlığında aşının bir sonraki
  dozu uygulanmadan önce bir alerji/immünoloji uzmanına danışılması gerekiyor.

  Ayrıca kılavuzda şu ifadelere yer verildi:

  * “Kuduz, tetanos toksoidi içeren aşılarla, kızamık, hepatit-A/B aşıları gibi temas sonrası uygulanması gereken aşılarla zaman aralığı bırakılmaksızın uygulanabilir.

  * Tüberkülin deri testi ise ya aşıyla aynı gün yapılmalı ya da aşı uygulamasından en az dört hafta sonrasına ertelenmelidir.

  * Aşı kişiye oturur durumdayken uygulanmalıdır.

  * Aşı uygulamasından sonra olası alerjik reaksiyonlar açısından kişi bilgilendirilmeli ve 15 dakika süresince sağlık tesisinden ayrılmamalıdır.

  * Alerji öyküsü olan kişiler 30 dakika süresince sağlık tesisinden ayrılmamalıdır.

  * Daha sonraki dönemde de herhangi bir yan etki gelişiminde en yakın sağlık kuruluşuna başvurması söylenmelidir.

  * Aşı uygulaması öncesinde mutlaka karekod okutulmalıdır. Aşı uygulanan kişiye ait bilgiler “AŞILA” mobil uygulamasına kaydedilecektir.

  * Pandemik COVID-19 aşılarının uygulanması sonrasında ortaya çıkabilecek erken ve geç istenmeyen etkiler Halk Sağlığı Yönetim Sistemi (HSYS),Aile Hekimliği Bilgi Sistemi (AHBS) veya Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) üzerinden bildirilecektir.”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ