27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Biontech aşısının 2. dozu ne zaman yapılacak?

  Biontech aşısının 2. dozu ne zaman yapılacak? Biontech aşısında 3. doz mecbur mu? Haziran ayına girişimizle birlikte aşılama da büyük ivme yakalandı. 18 yaşına kadar inen aşılamada en çok merak edilenler ise Biontech aşısının 2. Dozunun ne zaman yapılacağı ve 3.doza gerek olup olmadığı oldu. Konuyla ilgili açıklamayı Sağlık Bakanı dünkü Bilim Kurulu Toplantısı’ndan sonra yaptı.

  COVID-19’a karşı Türk asıllı bilim insanları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin Almanya’da Biontech aşısını geliştirdi. İki bilim insanı hastalığın biteceğine dair tüm dünyaya umut oldu. Koronavirüse karşı ülkemizde de kullanılan aşılardan biri olan Biontech aşısının yalnızca birinci dozunu olanlar 2. dozunun ne zaman olacağını sorgulamaya başladı. Konuyla ilgili açıklamalar 30 Haziran’da gerçekleştirilen Bilim Kurulu Toplantısı’nın hemen ardından geldi.

  BİONTECH AŞISININ 2. DOZU NE ZAMAN YAPILACAK?

  COVID-19’a karşı geliştirilen aşılardan biri olan Biontech aşısı ülkemizde vatandaşlara uygulanmaya başlamıştı. Özellikle haziran ayında aşılamada büyük bir hızlanma oldu. Birinci dozu olanlar, aşının ikinci dozu için 6 hafta beklemesi gerekiyordu. Ancak koronavirus çeşitli mutasyonlar geçirdiğinden Delta olarak adlandırılan versiyonla daha büyük bir yayılıma neden olduğu belirlendi. Bu nedenle ikinci dozların bir an evvel yapılmasına karar verildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı’nın hemen ardından Biontech aşısı olanların 2.dozu 6 hafta değil 4 haftaya indirdiklerini, Delta mutasyonuna karşı hemen önlem alınması gerektiğini belirtti.

  Böylece örneğin 20 Haziran’da aşı olan kişi en erken 3 Ağustos’ta ikinci dozunu olabiliyorken, şimdi süre kısaldı. 20 Haziran’da aşı olan bir kişi ikinci dozu en erken 18 Temmuz’da olabilecek. Birinci doz ile ikinci doz arasındaki sürenin kısalmasıyla pek çok vatandaş aşılarını tamamlayarak, hastalığın bitmesine bir adım daha yaklaşılacak.

  Biontech aşısının 2. dozu ne zaman yapılacak?

  BİONTECH AŞISI OLANLAR 3. DOZU OLACAK MI?

  İki doz Biontech aşısını olanlar, 3.doz aşının gerekip, gerekmediğini merak ediyordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuyla ilgili olarak şu açıklamaları yaptı: ”50 yaşından büyük vatandaşlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın hangi aşı ile olursa olsun 3.doz aşı olmalarının faydalı olacağını kararlaştırdık. 2 doz aşı olmuş 50 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile sağlık çalışanlarımız 1 Temmuz’dan itibaren istedikleri aşı ile 3. Doz aşılarını olmak üzere randevu alabileceklerdir. 3.doz aşının hangi aşı türü ile olduğunun herhangi bir kısıtlaması ya da önceliği yoktur. Vatandaşlarımız ve sağlık çalışanlarımız ilk iki dozda hangi aşıyı yaptırmış olurlarsa olsunlar 3.doz olarak istedikleri aşıyı olabilirler. Bu konuda tercih sizlere aittir. Gönül rahatlığı ile istediğiniz aşıyı 3.doz olarak yaptırabilirsiniz.” ifadelerine yer verdi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ