22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  Biontech aşısı Sinovac aşısından yüzde 10 daha fazla koruyor

  Türkiye’de Biontech ve Sinovac olmak üzere iki farklı Covid-19 aşısı kullanıyor. Sırası gelen vatandaşlar, artık yaptırmak istedikleri aşıyı kendileri seçebilecek. Peki, aşı seçerken nelere dikkat edilmeli? Doç. Dr. Ümit Savaşçı konuyla ilgili önemli tavsiyelerde bulundu.

  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, bağışıklık istemini baskılayacak ilaç kullananların, kanser tedavisi görenlerin, kemoterapi alanların ya da daha önceden ağır bir nörolojik hastalık geçirenlerin Sinovac aşısı olmasını tavsiye etti.

  Biontech aşısı Sinovac aşısından yüzde 10 daha fazla koruyor
  Biontech aşısı Sinovac aşısından yüzde 10 daha fazla koruyor

  Ancak sağlıklı, genç, hiçbir hastalığı olmayan kronik hastalığı olsa bile ama diğer sayılan hastalıkları olmayan vatandaşların Biontech aşısını tercih etmesi yönünde tavsiye verdi ve Biontech aşısının koruyuculuk oranının Sinovac aşısına göre %10 daha fazla olduğunun altını çizdi.

  Doç. Dr. Ümit Savaşçı, bugüne kadar uygulanan aşı sonuçlarına bakıldığında Sinovac aşısında insanların Covid-19’a yakalansa dahi hafif atlattıklarını ve hastaneye yatma oranlarını %100 oranında azalttığını kaydetti. “Bizim için önemli olan, kişinin bu hastalığı hafif geçirmesi veya hiç geçirmemesi” şeklinde konuştu.

  Bağışıklık sistemi baskılananlar Sinovac tercih etsin

  Doç. Dr. Savaşçı, vatandaşların hangi aşıyı bulursa onu olmaları gerektiğini kaydetti ve aşıların gerçekten koruyuculuğu ve hastaneye yatış oranlarını ciddi oranda azalttığını vurguladı.

  Savaşçı, bağışıklık istemini baskılayacak ilaç kullananların, kanser tedavisi görenlerin, kemoterapi alanların ya da daha önceden ağır bir nörolojik hastalık geçirenlerin Sinovac aşısı olmasını tavsiye etti.

  Ancak, sağlıklı, genç, hiçbir hastalığı olmayan kronik hastalığı olsa bile ama diğer sayılan hastalıkları olmayan vatandaşların Biontech aşısını tercih etmesi yönünde tavsiye verdi ve Biontech aşısının koruyuculuk oranının Sinovac aşısına göre yüzde 10 daha fazla olduğunun altını çizdi.

  Diğer yandan Biontech aşısının koruyuculuk oranı daha yüksek ve  miktar olarak düşük olduğu için ulaşılabilirliği sıkıntı olabileceğine dikkat çeken Savaşçı, koruyuculuk oranlarının genel olarak yüksek olduğunu belirtti.

  Kendisinin de Biontech aşısı gönüllüsü olduğunu aktaran Savaşçı, aylardır takiplerine devam edildiğini ve bir yan etki görülmediğini kaydetti. “Bu aşılar bütün testleri yapılarak halkımıza uygulandığı için gönül rahatlığı ile hangi aşıyı yaptırmak istiyorlarsa onu yaptırabilirler” ifadelerini kullandı.

  “mRNA aşıları daha akıllı aşılar”

  Doç. Dr. Savaşçı, aşılarla ilgili kendilerine gelen sorulara dair, “Özellikle ‘aşı oldum, koronavirüse yakalandım, aşıdan mı bulaştı’ deniyor. Aşıdan koronavirüs bulaşması mümkün değil. Halkımız şu yanlışa düşüyor; ‘aşı oldum, koronavirüse yakalandım.’ Eğer tedbirleri elden bırakırsak yine virüs kapma ihtimalimiz olabilir, bu sorular bize çok sık sorulmakta. Yeni teknolojik mRNA aşıları daha akıllı aşılar. Vücutta herhangi bir kalıntısı kalmadan, elde etmek istediğimiz sonuca ulaşıp, vücuttan uzaklaşıyor. Dolayısıyla bizim genlerimize herhangi bir teması, bizi genetik olarak etkilemesi veya bu yönde hasar bırakması mümkün değil. Ancak bağışıklık sistemini baskılayacak ilaçlar kullanıyorsa, çok ciddi nörolojik hastalık geçirmişse inaktif aşıyı olmasını daha ön planda isteriz” şeklinde konuştu.

  Çocukların aşılanmasına sonbaharda başlanabilir

  Doç. Dr. Savaşçı, yurt dışında çocukların aşılanmasına yönelik çalışmalar yapıldığını kaydetti ve Biontech aşısında 9-12 yaş üzerinde aşının %100 koruduğuna ilişkin veriler elde edildiğini belirtti.

  Savaşçı, bu durumda yurt dışı onayları gerekli kurumdan alındıktan sonra, Bilim Kurulu’nun da vereceği karar ile özellikle sonbahar dönemlerinde de çocuk aşılama programına gönül rahatlığıyla başlanabileceğini ifade etti.

  Özellikle henüz bu konuda tam çalışma yapılmadığını belirten Savaşçı, gebelerin ilk 3 aydan sonra Sinovac aşısını olabileceklerini, emziren annelere de aşı yapılmasında bir mahsur görmediğini kaydetti.

  Taburcu edilen Covid-19 hastaları aylar sonra hayatını kaybetti

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ