0.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 24, 2022

  Biontech aşısı sağlık ocaklarında da yapılacak, Aile hekimleri uygulayacak

  Sağlık Bakanlığınca uygun saklama koşullarının sağlanabileceği kriterleri taşıyan Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) Covid-19 aşısı BioNTech'in de yapılabilmesi için çalışma başlatıldı.

  Sağlık Bakanlığı yeni parti Biontech aşılarının Türkiye getirilmesinin ardından aşı uygulamalarının hızlandırılması hedefiyle, Biontech aşılarının aile sağlığı merkezlerinde (sağlık ocakları) de uygulanabilmesi için çalışma başlattı. Saklama koşullarının uygun olduğu aile sağlığı merkezlerinde aşılamanın yapılması için gerekli incelemeler ve çalışmalar yürütülüyor. Süreç sonucunda koşulların uygun bulunması halinde ülke genelinde aile sağlığı merkezlerinde aşı uygulamasına geçilecek.

  Sağlık Bakanlığı, Covid 19 ile mücadele kapsamında aşılama çalışmalarının uygulandığı merkezlerin sayısını artırmaya çalışıyor. Bu kapsamda uygun saklama koşullarının sağlanabileceği Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) Biontech’in de vatandaşlara uygulanması için çalışma yürütülüyor.

  Covid-19 ile mücadelede “acil kullanım” onayı alan Sinovac ve Biontech aşıları ile toplumsal bağışıklama sürecini yürüten Sağlık Bakanlığı, aşı teminine paralel olarak daha kısa sürede toplumu aşılayabilmek amacıyla yen bir eylem planı hazırlığına girişti.

  AVRUPA İLAÇ AJANSI KRİTERLERİ DEĞİŞTİRDİ

  Biontech aşısının şimdiye kadar (-80) derecede saklanması gerekiyordu. Avrupa İlaç Ajansı’ndan (EMA) Biontech aşısı ile ilgili yeni bir açıklama geldi. Açıklamada “Biontech aşılarını saklama koşullarında değişiklik olduğunu ve aşı dolaplarında “2-8″ derece arasında 5 gün yerine bir ay saklanabileceği” belirtildi. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı aşı çalışmalarını hızlandırmak için harekete geçti. Aşılamanın daha çok noktada yapılabilme imkanıyla birlikte uygun koşullu merkezlerin belirlenmesi için çalışma yürütülüyor.

  Biontech aşısı sağlık ocaklarında da yapılacak, Aile hekimleri uygulayacak
  Biontech aşısı sağlık ocaklarında da yapılacak, Aile hekimleri uygulayacak

  TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK İÇİN HEDEF YÜZDE 70

  Sağlık Bakanlığı’nca gündemde yapılacak değerlendirme sonucunda, Çin aşısı Sinovac gibi Alman aşısı Biontech de Aile Sağlığı Merkezlerinde, aile hekimleri gözetiminde vatandaşlara yapılacak. aşıları da Sinovac gibi aile sağlığı merkezlerinde hekimlerin gözetiminde yapılabilecek.

  Toplumsal bağışıklığa bir an önce ulaşılmasında aşılama en büyük öneme sahip. Uygun saklama koşullarına sahip ülke genelindeki büyük Aile Sağlığı merkezlerinde de Biontech aşısının uygulanmaya başlamasıyla; toplumsal bağışıklığa kavuşmak için hedeflenen yüzde 70 oranına daha kısa sürede ulaşılması bekleniyor.

  Bakanlık tarafından yapılan değerlendirmenin olumlu sonuçlanması halinde aşılama eş zamanlı olarak ülke genelinde başlatılacak.

  Biontech aşısı ileride soruna yol açar mı?

  Bilim insanlarından müjdeli haber: Covid 19’da ömür boyu antikor umudu

  14 yaşındaki Alp’in Covid sonrası kan yağları 100 kat arttı, diyabet hastası oldu, literatüre girecek

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ