28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  BioNTech aşısı olan 3. dozu Sinovac olabilir mi? Üçüncü doz aşı farklı olabilir mi?

  30 Haziran’da yapılan Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından aşı sürelerinde ve uygulanması gereken dozlarda değişiklikler oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2 dozu BioNTech aşısı olanların 3.dozda hangi aşıyı seçmesi gerektiği sorularına da yanıt verdi.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 30 Haziran’da yapılan Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından aşılarla ilgili yeni kararları açıkladı. 2 doz aşı olan sağlıkçılar ve 50 yaş üstü vatandaşların 3.dozu da olması gerektiğine dair karar aldıklarını belirtti. 2 dozu BioNTech olan kişiler,
  3.dozu Sinovac tercih edip, edemeyeceğini merak ediyor. Bakan Koca bu konuya da açıklık getirdi.

  BİONTECH AŞISI OLANLAR 3.DOZU SİNOVAC OLABİLİR Mİ?

  Çin’in Wuhan kentinde 2019 yılında başlayan COVID-19, hâlâ devam ediyor. Uzmanlar koronavirüse karşı tek çıkış yolunun ise aşı olmaktan geçtiğini belirtiyor. Şu anda ülkemizde aktif olarak BioNTech ve Sinovac aşıları yapılıyor. Aşılama ile ilgili olarak 30 Haziran’da Bilim Kurulu Toplantısı’nın hemen ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yeni kararlar açıkladı. İlk iki doz aşı olanların üçüncü dozu da olması gerektiğine karar verildiğini belirterek 6 ay sonra yapılması planlanan hatırlatma aşısının 3 aya indirildiğini belirtti. İlk iki dozu Sinovac olan Sağlıkçılar ile 50 yaş üstü vatandaşların üçüncü dozu olacaklarını de belirtildi. İlk iki dozu BioNTech olanların ise şu anda 3.dozu olması gerekmiyor. İlerleyen zamanlarda bilimsel çalışmaların sonuçlarına bakılarak, BioNTech’te de rapel dozun uygulanıp uygulanmayacağı konusu değerlendirilecek.

  ÜÇÜNCÜ DOZ AŞI FARKLI OLABİLİR Mİ?

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarında üçüncü dozda hangi aşının tercih edilebileceğini de açıkladı. İlk iki dozu Sinovac olanlara 3.doz uygulanacağını ve vatandaşların ister Sinovac isterlerse de BioNTech aşısını olabileceği belirtildi. Yani ilk iki doza bakılmaksızın 3.dozda istediğiniz aşıyı, randevu alarak olabilirsiniz. Şimdilik 3.dozu sağlıkçılar ve 50 yaş üstü vatandaşlar olacak. İlk iki dozu BioNTech aşısı olanlara 3.doz uygulanmayacak. Ancak hatırlatma dozu 6 ay değil, 3 ay içerisinde gerçekleşecek. Yalnızca bir doz aşı olanlar ise 2.dozu 6 hafta sonra olabiliyordu. Bu süre de kısaldı. Vatandaşlar, 1.dozun ardından 4 hafta sonra 2.doz aşılarını olabilecek.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ