21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Kimler Biontech aşısı olamayacak? Sağlık Bakanlığı kılavuz yayınladı

  Sağlık Bakanlığı Pfizer/BioNTech aşısı ile ilgili kılavuz yayınladı. Kılavuzda BioNTech aşısının kimlere hangi koşullarda yapılacağı anlatıldı.

  Türkiye’de aşılamada tercihli dönem girildi. Sinovac aşısından sonra Türkiye’ye getirilen 2.8 milyon doz Pfizer/BioNTech aşısının ilk dozu bu aşıyı tercih edenlere uygulanmaya başlandı. İkinci dozu ise 4 hafta sonra yapılacak. Aşı merkezlerine giden vatandaşlar, randevu sırasında yaptıkları seçime göre Sinovac veya BioNTech aşısı olabiliyor. Türkiye’ye gönderilecek aşı sayısı nisanda 4.5 milyon doza ulaşacak. Ayrıca 30 milyon doz için firma ile opsiyonlu anlaşma da yapıldı.

  Peki BioNTech aşısı kimlere uygulanacak? BioNTech aşısı nasıl uygulacak? Bu soruların cevabını Sağlık Bakanlığı yayınladığı kılavuzda açıkladı. Daha önce Çin’in ürettiği Sinovac aşısı için çıkardığı uygulama kılavuzunu, şimdi de Türkiye’de uygulanmaya başlanan Pifizer ve BioNTech’in mRNA teknolojisiyle geliştirdiği aşı için de hazırladı. BioNTech’in mRNA aşısı (BNT162b2) için yayınlanan kılavuzda aşının nasıl ve kimlelere uygulanacağı ile ilgili  bilgilere ayrıntılı olarak yer verildi.

  Aşı şisesi sarsıntılardan ve darbelerden korunacak

  Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan kılavuzda aşının enjektörsüz olarak sunulduğu belirtilerek şunlar anlatıldı: Aşı flakonları (şişe) sert sarsıntılardan ve darbelerden korunmalı. Kullanılmadan önce sulandırılarak seyreltilmeli. Flakon sulandırılmadan önce veya sulandırıldıktan sonra görünümünde beklenmeyen bir durum gözlemlendiğinde, bu durum mümkünse fotoğraf ile belgelenmeli ve tutanak tutularak Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ile Önlenebilir Hastalıklar Daire Başkanlığı’na iletilmek üzere, aşının tedarik edildiği birime en hızlı şekilde bilgi verilmelidir.”

  Renk değişikliği varsa imha edilecek

  Sulandırılmamış flakonun (şişenin) görünümü beyaz-kirli beyaz arası renkte donmuş çözelti şeklinde görülüyor. Sıvıda herhangi bir renk değişikliği veya başka partiküller görüldüğünde ya da sıvı renksiz hale gelirse flakon kullanılmadan uygun şekilde imha edilecek.

  10 kez ters yüz edilecek, kesinlikle çalkalanmayacak

  Erimiş flakon sulandırılmadan önce nazikçe ve yavaşça 10 kez ters yüz edilecek. Ancak kesinlikle çalkalanmayacak. Oda sıcaklığında sulandırılacak. Flakon sulandırıldıktan sonra en geç 6 saat içerisinde kullanılacak şekilde planlanma yapılacak.

  Alerjik reaksiyon görülürse ikinci doz yapılmayacak

  Aşının ilk dozu sonrasında ciddi bir alerjik reaksiyon varlığının görülmesi halinde 2’nci doz aşı uygulanmayacak.

  Kronik hastalıkların akut ataklarına dikkat!

  Kılavuzda aşının 38 santigrat derece ve üzerinde ateşi olan kişilerde, henüz kesin tanı konulamamış akut hastalıklarda, kronik hastalıkların akut atakları sırasında ertelenmesi gerektiğine dikkat çekildi. Sulandırılan flakonun üzerine sulandırılma saati kaydedilerek +2 ile +8 santigrat arasında muhafaza edilmesi gerektiği uyarısında bulunuldu.

  Zaman aralığı bırakmadan uygulanabilir

  Kılavuzda, mRNA aşısı için, “Kuduz, tetanos toksoidi içeren aşılarla, kızamık, hepatit-A/B aşıları gibi temas sonrası uygulanması gereken aşılarla zaman aralığı bırakılmaksızın uygulanabilir” denildi. Tüberkülin deri testinin ise ya aşıyla aynı gün yapılması ya da aşı uygulamasından en az 4 hafta sonrasına ertelenmesi gerektiği belirtildi.

  Kimlere uygulanmayacak?

  Aşı en az 4 hafta ara ile 1’er doz olmak üzere toplam 2 doz olarak uygulanacak. İkinci bir talimata kadar aktif Covid 19 hastasına, 180 gün içerisinde Covid 19’u geçirmiş (PCR testiyle doğrulanmış) ve aşının uygulanmasından önceki 10 gün içerisinde doğrulanmış bir Covid-19 vakasıyla temas etmiş kişilere uygulanmayacak. Aşının her iki dozu da aynı pandemik aşı ile uygulanacak.

  Hamile ve emzirenlerde isteğe bağlı yapılacak

  Gebelikte mRNA aşısının uygulanmasına ilişkin veri bulunmuyor. Covid-19’u ağır geçirme riski yüksek olan gebelere kendi istekleri halinde aşı yapılacak. Emzirme döneminde de  mRNA aşısının uygulanmasına ilişkin veri yok. Koronavirüsü ağır geçirme riski yüksek olan emziren kadınlara kendi istekleri halinde aşı yapılacak.

  Nörololjik hastalığı olanlara doktor karar verecek

  Kontrolsüz epilepsi ve Guillain-Barre Sendromu, transvers myelit gibi enfeksiyonla ve aşıyla alevlenebilen nörolojik hastalık tanısı bulunanlara takip eden klinisyen tarafından yapılacak değerlendirmeye bağlı olarak aşılama kararı verilecek. Kılavuzda, kanama bozukluğu olan hastalarda intramüsküler enjeksiyon kanamaya neden olabileceğine dikkat çekildi. Aşının içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı anafilaksi (alerjik şok) öyküsü varlığında aşı uygulanmayacak. (Kaynak CNN)

  Covid-19 aşılarının yan etkileri neler? İşte aşıların yan etki oranları

  Hangi aşı tercih edilmeli? Sinovac mı? Biontech mi?

  DSÖ’den Türkiye’de de kullanılan Çin aşısı hakkında açıklama

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ