22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  Biontech aşısı ikinci doz randevularında kaos

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Biontech aşısının ikinci doz aralığına ilişkin yaptığı açıklamanın ardından bir kaos yaşandı. E nabız sistemi kitlendi, aşı randevusu olanlar yeniden randevu aldı, sonra randevu tarihleri yeniden değişti…

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından bir açıklama yaptı ve gündem konularını kamuoyu ile paylaştı. Aşılama çalışmaları hakkında da bilgi veren Bakan Koca, daha önce iki doz arası 28 gün olarak belirlenen Pfizer/Biontech aşılarının bundan sonra iki doz arasının 6-8 hafta olarak uygulanacağını ifade etti.

  Türkiye’de Pfizer/Biontech aşı uygulaması ilk olarak 2 Nisan tarihinde başladı. İlk doz aşıyı olanlar Bakanlık tarafından belirlenen 28 gün aranın ardından 1-2 Mayıs tarihleri itibariyle ikinci doz aşılarını olmak üzere randevularını aldılar ve önümüzdeki günlerde aşılarını olmayı bekliyorlardı.

  SİSTEM KİTLENDİ

  Bakan Koca’nın açıklamasının ardından milyonlarca kişinin dahil olduğu bir kaos yaşandı çünkü ikinci doz Biontech aşı randevusu alanların ne yapacağı kesin olarak belirtilmemişti. İkinci doz aşı randevusunu almak isteyenler işlemlerini ilk olarak e-devlet üzerinden yapmak istedi. Ancak yoğunluk nedeniyle sistem bir süreliğine hizmet dışı kaldı.

  Gecenin sonunda zamanla yarışan pek çok kişi, daha önce aşı randevusu aldığı tarihten yaklaşık 4 hafta sonrasına (Mayıs ayı sonu-Haziran ayı başı) yeni randevularını alabildi, kimi vatandaşlar ise geç bir tarihe bile olsa randevu alamadı.

  İLK RANDEVU TARİHLERİNE DÖNÜLDÜ

  Ancak sabah beklenmedik bir şey oldu. Daha önce ikinci doz aşı randevusu olanlara bir bilgilendirme mesajı geldi ve aşı randevularının yeniden ilk aldıkları tarihe verildiği belirtildi. (İlk aşıdan 28 gün sonraki tarih).

  Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ise söz konusu değişikliğin, iki doz arası uygulama süresinin 6-8 haftaya çıkarılması kararının öncesinde ikinci doz randevusunu alanları kapsadığı, ikinci doz için henüz randevu almamış olanlara ise 6-8 hafta sonrasına randevu verileceği belirtildi.

  Bakanlık güncel koronavirüs tablosunu paylaştı: 40 bin 444 yeni vaka tespit edildi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ