28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Biontech 2. doz ne zaman yapılmalı? Biontech aşısında iki doz arası ne kadar?

  Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, Biontech aşısını olan vatandaşlar, ilk dozun ardından 2. doz hakkındaki araştırmalara başladı.

  2. doz için ne zaman randevu alabileceklerini merak eden vatandaşlar, resmi açıklamaları sorguluyor. Peki, Biontech 2. doz ne zaman yapılmalı? Biontech aşısında iki doz arası ne kadar?

  2019’da başlayan küresel Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında, Türkiye'de ocak ayında başlatılan aşılama programında Biontech olanların sayısı bir hayli fazla. İlk dozu Biontech olan vatandaşlar için 2. doz da oldukça önemli. İşte, Biontech aşısında 2. doz için belirlenen tarih…

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 aşısının birinci dozunu Biontech olanların ikinci dozlarını kaç hafta sonra yaptırabileceklerini açıkladı.

  BİONTECH 2. DOZ NE ZAMAN YAPILMALI?

  Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Biontech aşısında iki doz arası hakkında önemli bilgiler verdi.

  Bakan Koca, Kovid-19 aşısının birinci dozunu Biontech olanların ikinci dozlarını 3 hafta sonra yaptırabileceklerini söyledi.

  KOCA’NIN AÇIKLAMASININ TAMAMI

  Bilim Kurulu tarafından aşı uygulaması konusunda bazı güncelgelişmelerin değerlendirdiğini belirten Fahrettin Koca, ”Elde edilen yeni bilgi ve tecrübelere göre 1. doz aşısı tamamlanan vatandaşlarımız için Sinovac aşısını olanlar 2. doz aşılarını 4 hafta sonra, BioNTech aşısı olanlar ise 2. doz aşılarını ilk dozdan 3 hafta sonra olabilirler. Sistemlerimizde aşı hakkı buna uygun olacak şekilde tanımlanmıştır. Günü gelmişse randevunuzu alarak aşı olmaya gidebilirsiniz. Hedefimiz bayrama güvenle girmek için bayrama kadar 1. ve 2. doz aşılarımızı olmaktır.” bilgisini paylaştı.

  TÜRKİYE’DE KAÇ KİŞİ AŞI OLDU?

  Türkiye’de şimdiye dek yapılan aşı sayısı, 38 milyon 445 bin 942’si birinci
  doz, 18 milyon 611 bin 134ü ikinci doz, 3 milyon 414 bin 676’sı üçüncüdoz olmak üzere 60 milyon 471 bin 752’ye yükseldi.

  ÜÇÜNCÜ DOZ HANGİ AŞIYLA YAPILACAK?

  Üçüncü doz aşının hangi aşı türü ile olacağına yönelik herhangi bir kısıtlama ya da öncelik getirilmedi.

  Vatandaşlar ilk iki dozda hangi aşıyı yaptırmış olurlarsa olsunlar üçüncü doz olarak istedikleri aşıyı olabilecek.

  Biontech’in yeni yan etkisi mi? Birçok kadın aynı durumdan şikayetçi!

  Pfizer/BioNTech, üçüncü doz aşı için FDA’ya başvuracak

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ