21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Biontech 2. doz aşı randevusu alanlar ne yapacak? Randevular iptal mi?

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada Biontech aşısının iki doz aralığının 6-8 haftaya çıkarıldığını duyurdu. Peki, Biontech 2. doz aşı randevusu alanlar en yapacak? Randevular iptal mi? İşte ayrıntılar…

  Türkiye’de Biontech aşısı ilk defa 2 Nisan’da uygulanmaya başlandı. İlk doz aşıyı olanlar ikinci doz için 28 gün sonrasına randevu aldılar. Ancak Sağlık Bakanı’nın iki doz arasındaki zamanın 6-8 haftaya çıkarıldığını duyurması üzerine ortaya bir karışıklık çıktı. Şimdi Biontech 2. doz aşı randevusu alanlar en yapacak? Randevular iptal mi?

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında dün yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında, “BioNTech aşısının birinci dozunun yapılmasından 12 gün sonra virüse karşı bağışıklığın oluşmaya başladığı” verisi ele alındı ve sonrasında iki doz arasındaki uygulama süresinin 6-8 haftaya çıkarıldığı açıklandı.

  Biontech 2. doz aşı randevusu alanlar en yapacak? Randevular iptal mi?
  Biontech 2. doz aşı randevusu alanlar en yapacak? Randevular iptal mi?

  BİONTECH 2. DOZ AŞI RANDEVUSU ALANLAR EN YAPACAK?

  Edinilen bilgiye göre, BioNTech aşısının ikinci dozu için Sağlık Bakanı Koca’nın duyurduğu bu karar öncesinde randevu alanlara, aşı olabilecekleri yeni tarih aralığı kısa mesaj yoluyla iletildi.

  Sabah saatlerinde ise e-Nabız sistemi üzerinde, önceki randevu gün ve saatlerinde aşının uygulanabileceği bilgisi yer aldı.

  Söz konusu değişikliğin, iki doz arası uygulama süresinin 6-8 haftaya çıkarılması kararının öncesinde ikinci doz randevusunu alanları kapsadığı, ikinci doz için henüz randevu almamış olanlara ise 6-8 hafta sonrasına randevu verileceği öğrenildi.

  RANDEVULAR İPTAL Mİ?

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı ikinci doz açıklamasından önce aşı randevusu alanlar, aynı randevu tarihinde ikinci doz Biontech aşılarını olabilecekler. Şu an için randevuların iptali gibi bir durum söz konusu değil.

  Diğer yandan ilk doz Biontech aşısı olmuş ancak henüz ikinci doz aşı randevusunu almamış olan vatandaşlar ikinci doz aşı randevularını 6-8 hafta aralığında alabilecekler.

  Bakanlık güncel koronavirüs tablosunu paylaştı: 40 bin 444 yeni vaka tespit edildi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ