23 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022

  Bilim Kurulu üyesinden endişelendiren Delta Plus varyantı açıklaması

  Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Rahmet Güner, bazı verilere bakıldığında Delta Plus varyantında bulaş hızı ve hastaneye yatış oranlarının bir miktar fazla olacağını söyledi.

  Delta ve Delta Plus varyantları dünyaya korku saçmaya devam ediyor. Bu varyantlardan dolayı birçok ülke tekrar alarma geçti. Bazı Avrupa ülkelerinde esnetilen tedbirler tekrar sıklaştırıldı.

  Delta Plus varyantı nedir?

  ”BİRÇOK ÜLKEDE BASKIN TÜR OLMAYA BAŞLADI”

  Prof. Dr. Rahmet Güner, birçok ülke ile birlikte sayıca daha düşük oranda Türkiye’de de görülen Delta ve Delta Plus varyantlarına ilişkin yaptığı açıklamada, virüslerin çoğalırken bazı genlerinde “mutasyon” adı verilen yapısal değişikliklerin meydana gelebildiğine, mutasyonların ana virüsten bir miktar farklılaşmış haline de “varyant” adı verildiğine işaret etti.

  SARS-CoV-2’de bugüne kadar Alfa (İngiltere), Beta (Güney Afrika), Gama (Brezilya) ve Delta (Hindistan) varyantlarının görüldüğünü, en son olarak da Delta Plus’ın gündeme geldiğini anımsatan Güner, ilk olarak Aralık 2020’de tanımlanan Delta varyantının şu anda pek çok ülkede baskın tür olmaya başladığına dikkati çekti.

  Delta varyantı nedir?

  ”BULAŞ HIZI İNGİLTERE VARYANTINA GÖRE İKİ KAT DAHA FAZLA”

  Delta varyantının bulaş hızının İngiltere (Alfa) varyantına göre daha fazla olduğunu belirten Prof. Dr. Güner, “Delta’nın ‘endişe verici varyant’ olarak tanımlanmasının sebebi, bir kere bulaş hızı oldukça yüksek. Alfa (İngiltere) varyantına göre bulaş hızı, en az iki kat daha fazla. Hastaneye yatış oranlarının da daha yüksek olduğu tespit edildi. Daha ölümcül seyrettiğine dair net bir veri olmasa da bununla ilgili endişeler bulunuyor.” diye konuştu.

  Bilim kurulu üyesi aydın uyardı: Delta varyantı aşı olmayanlarda yayılıyor

  ”HER İKİ VARYANT DA AŞILARIN ETKİNLİĞİNİ DÜŞÜRDÜ”

  Delta ve Delta Plus varyantlarının aşıların etkinlik oranlarını düşürdüğünü kaydeden Güner, “Delta Plus’ın bulaşıcılık oranlarının belirlenmesiyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Bununla ilgili henüz net bir veri elde edilmiş değil fakat yayınlanmış bazı verilere baktığımızda, bulaş hızı ve hastaneye yatış oranları bir miktar daha fazla olacak gibi duruyor.” ifadelerini kullandı.

  Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Güner, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Koronavirüs, çoğalacak alan, insan bulduğu için mutasyona uğruyor. Bu sebeple salgınla mücadelede yapmamız gereken kişisel sorumluluklar var. Bunlardan biri aşı olmak diğeri de maske kullanımı ve kişiler arası mesafe kuralına uymaya devam etmek. Özellikle kapalı alanlarda maskeden asla vazgeçmemeliyiz. Eğer bunu yapmazsak salgın, bu tip varyantlarla devam edecek bir süreç şeklinde karşımıza çıkabilir.

  Ne kadar çok aşılanırsak, mutasyonların gelişmesinin engellenmesi, virüsün çoğalma hızının durması da o derece mümkün olacak. Bu nedenle herkes üzerine düşeni yaparak aşısını olmalı ve maske kullanımına devam etmeli.”

  Güney Afrika’da Delta varyantı nedeniyle tedbirler iki hafta uzatıldı

  Profesör Yalçın uyardı: Delta varyantı yüzde 60 daha bulaşıcı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ