26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Bilim Kurulu Üyesinden Covid 19 aşısı öncesi ağrı kesici uyarısı

  Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, bazı ağrı kesicilerin Covid 19 aşısının etkinliğini bir miktar azaltabileceğini söyledi.

  Covid 19 aşılama çalışmaları hızlar sürerken, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, sıklıkla kullanılan ağrı kesicilerin Covid 19 aşısının etkisini azaltabileceğine dikkat çekti. Prof. Dr. Akın,  “Antienflamatuar” özelliği bulunan ağrı kesicilerin içilmemesi gerektiğini ifade ederek, bu ilaçların bir miktar da olsa bağışıklık yanıtını azaltabileceğini kaydetti.

  Covid 19 ile mücadelede en etkin yöntem olarak belirlenen aşılama çalışmaları devam ederken, bazı bilim insanları günlük yaşamda sıkça kullanılan ağrı kesicilerin aşının koruyucu etkisini azaltabileceği konusunda açıklama yaptı. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Levent Akın, bazı ağrı kesicilerin bağışıklık yanıtını azaltabileceğini belirtti: “Dünyada çok çeşitli ağrı kesici bulunuyor. Bu ağrı kesicilerin bir kısmı doğrudan beyinde ağrı merkezini etkiliyor. Bazıları ağrıya neden olan iltihabi durumu durduruyor. Bazı ağrı kesiciler de bağışıklık maddelerinin, bölgeye gelmesini azaltıyor. Bu ağrı kesiciler bağışıklığı da azaltıyor.”

  Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Levent Akın
  Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Levent Akın

  Sadece ağrı kesici özelliği olanlar kullanılmalı

  Covid 19 aşısı yaptıran kişilerin doktor kontrolünde ağrı kesici kullanması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Levent Akın şunlara dikkat çekti:
  “Covid 19 aşısı sonrası kişilere hangi ağrı kesicileri kullanacaklarına dair tavsiyelerde bulunuluyor. Aşı yaptıranların buna sıkı sıkıya uymaları gerekiyor. Bizim “antienflamatuar” dediğimiz ilaçlar bir miktar bağışıklık yanıtını azaltabilir. O nedenle “antienflamatuar” özelliği olmayan sadece ağrı kesici özelliği bulunanlarını kullanmalarını istiyoruz.”

  Aşı olanlar hekimine danışsın

  Aşı olanların kollarında ya da vücudunda ağrı ve halsizlik hissettiklerinde hastanede aşıyı uygulayan hemşire ya da hekime danışmaları gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Akın sözlerini şöyle tamamladı: “Aşı ile ilgili bilgiler Sağlık Bakanlığı’nın korona ile ilgili sayfasında yer alıyor. Belki bu broşürleri aşı olan kişilere de vermemiz gerekecektir. Tüm ağrı kesicileri bağışıklığı baskılamıyor.”

  İşte normalleşmeye en yakın 30 il

  Prof. Dr. Uğur Şahin normalleşme için tarih verdi 

  Eczacılardan mevzuat değişikliği talebi: Sadece eczanelerde satılsın

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ