21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Bilim Kurulu üyesinden açıklama: Çocuklar koronavirüs aşısı olacak mı?

  Prof. Dr. Ateş Kara, çocukların aşılanmasıyla ilgili olarak, "Yetişkinlerden sonra çocuklarda aşılama tarafına doğru kayacağız" dedi.

  Covid 19 vaka sayıları artarken koronavirüse karşı en güçlü silah olan aşılama konusunda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde aşı uygulamaları devam ediyor. Peki çocuklar koronavirüs aşısı olabilir mi? Çocuklarda koronavirüs bulaş hızı arttı mı?

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Covid 19’a karşı çocukların aşılanmasıyla ilgili olarak, “Yetişkinleri bu süreçte öğrenme basamağında kullandık. Baktık ki onlarda her şey olumlu gidiyor, herhangi bir sıkıntı yok, bundan sonra artık çocuklarda uygulanabilir tarafına doğru geldik” diye konuştu.

  Prof. Dr. Ateş Kara, vinüsün canlı kalma süresi 10 kat arttı
  Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Milli Eğitim Bakanlığı’nca çevrim içi düzenlenen ‘Küresel salgın döneminde çocukların ruh ve beden sağlığı’ konulu programa katıldı. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara toplantıda velilerin koronavirüs dönemiyle ilgili merak ettiği soruları cevapladı.

  Çocukların Covid 19’dan etkilenme oranları düşük

  Geldiğimiz noktada Covid 19 salgınında çocuklarda bulaş hızını artmasının nedeniyle ilgili soruya Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüs bulaş hızının arttığını ancak çoçcuklarda ayrıca bir artışın söz konusu olmadığını ifade etti. Çocukların koronavirüsten etkilenme oranlarının düşük olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kara şunları söyledi: “Koronavirüsün çocuklarımızda problem yaratma ihtimali çok düşük; ama toplum içerisindeki rakamlarımız çok büyüyünce istesek de istemesek de hasta olan çocuklarla karşılaşmaya başlıyoruz. Çocuklarımıza da virüs bulaşabiliyor ve virüsü aldıkları şekilde de taşıyabiliyorlar. Burada önemli olan, bizim kurallarımızı koyarak, çocuklarımızı okula devam ettirip, okullarımızı mümkün olduğu kadar açık tutmamız.”

  Umutlandırıcı gelişme: Covid-19 aşı yapılan 600 çocukta hiçbir ciddi yan etki görülmedi
  Umutlandırıcı gelişme: Covid-19 aşı yapılan 600 çocukta hiçbir ciddi yan etki görülmedi

  Çocuklara ekstra özen göstermemiz gerekiyor

  Bugüne kadar virüsün çocuklara geçişinin ev kaynaklı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Kara, evde en küçük bir vaka belirtisi olan bir kişi olduğunda, çocuğu okula göndermeyip, test yaptırılması ve sonuç negatif çıkarsa çocuğun okula gönderilmesi gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Kara böylece okullara virüs geçişinin ciddi anlamda engellenebileceğini kaydederek şöyle konuştu: “Çocuklarda virüsü alıp da bizi çok korkutan bir tablo yok; ama etkilenen çocuklarımız var, kaybettiğimiz çocuklarımız var; ama sayılarımız neyse ki çok çok az. Çocuklarımızı korumak için bizim elimizden geleni yapmamız gerekiyor; ama okulu açık tutabilmek için hep birlikte hareket etmemiz, toplum olarak hep birlikte olmamız lazım. Çocuklarımıza ekstra bir özen göstermemiz gerekiyor.”

  Çocuklarda aşılamaya başlama tarafına kayacağız

  Covid 19 ile mücadelede en büyük silah olan aşı konusunda, çocukların aşılanıp aşılanmayacağı ile ilgili Prof. Dr. Kara sözlerini şöyle sürdürdü: “Aşıların çok güvenli olmasını istiyoruz. ‘Çok güvenli’ derken de milyon dozlar uygulansa bile istenmeyen yan etkileri olmasın, olabilecekse de yan etkileri çok az olsun. Yetişkinleri bu süreçte öğrenme basamağında kullandık. Baktık ki onlarda her şey olumlu gidiyor, herhangi bir sıkıntı yok, bundan sonra artık çocuklarda uygulanabilir tarafa doğru geldik. Dünyada bazı çalışmalarda 12 yaşın üstünde koruyuculuğunu gördük. Şimdi 6 ay ile 12 yaş arası verileri görmeye başladık. Bizim ülkemizde de buna yönelik değerlendirme ve çalışmalarımız var. Böyle olunca da çocuklarda aşılamaya başlama tarafına doğru kayacağız.”

  Kapalı ortamda 10 dakikadan sonra risk başlıyor

  Prof. Dr. Kara,  okullarda maske kullanımı konusunda gelen soruları da cevapladı. Kapalı bir alanda 4-5 dakika kalınacak ve mesafede korunacaksa büyük bir sıkıntı olmadığını ifade eden Prof. Dr. Ateş Kara, sürenin uzayıp 10 dakikalara geldiğinde riskin başladığına dikkat çekerek, “Ortamı havalandırırsak bu süre 30 dakikalara kadar uzar; ama havalandırma artı maske dediğimiz anda sıfır riske geliyoruz. Aralarda değişimli olarak kısa sürelerle maskeyi çıkarabiliriz. Bu aktiviteler için olabilir, yüz ve mimiklerle oyun için olabilir; ama aynı anda olmamasına özen göstermek lazım. Biz çocuklarımız için aslında sıfır risk istiyoruz. O nedenle de mümkün oldukları kadar maskeli olmaları, dönüşümlü olması, sayıların kısıtlanması bunlar çok büyük avantajlar” diye konuştu.

  En yaygın bulaştırıcılık şikayetler başlamadan 2-3 gün önce oluyor

  Prof. Dr. Ateş Kara birçok hastalıkta en yüksek bulaştırıcılığın şikayetler başladığında görüldüğünü ancak koronavirüste tablonun farklı seyrettiğini belirterek şunları anlattı:  “SARS-CoV-2 dediğimiz bu virüs ve Covid dediğimiz bu hastalıkta şikayetler başlamadan 2 ile 3 gün önce çok ciddi anlamda yaygın bulaştırıcılık başlıyor. Belki bugün virüsü taşıyor olabilirsin etrafa saçıyor olabilirsin; ama 2 gün sonra fark edeceksin veya hiç fark etmeyebilirsin. O nedenle etrafında yakınında uzağında herhangi bir kişi varsa açık havada da olsa maske takalım. Sokaktaysak, şehirdeysek, karşımızdan gelen bir kişi varsa hem onun sağlığı için hem de onda olabilecek virüsün bana geçmemesi için maske takmak gerekli. Virüsü taşıyan kişi maskeyi takarsa etkinlik yüzde 75. Hem o kişi hem karşısındaki maskeyi takarsa etkinlikler neredeyse yüzde 98-99. Hele bir de mesafeye dikkat ediyorsa ortam havalanıyorsa risk sıfıra iniyor. O nedenle maske çok çok önemli ama daha önemlisi mesafe ona da lütfen dikkat edelim.”

  Aşıda tereddüt etmemek gerekiyor

  Prof. Dr. Ateş Kara aşılama konusunda da şu noktalara dikkat çekti: “Şu anda aşıyı sunduğumuz halde bazı büyüklerimizin aşı olmada tereddüt yaşadıklarını ve biraz çekingen davrandıklarını görüyoruz. Hem kendileri için hem çocuklarımız için onların aşı olmaları gerekiyor. Bazen sadece bireyi korumak için değil toplumu ve toplumda çocuklarımızı korumak için aşı olmaları gerekiyor. Kurallara uyup da biz özellikle yaz aylarının avantajını da sağlayıp iyice rakamlarımızı aşağı doğru çekebilirsek okulların mümkün olduğu en yaygın şekilde açık olması için elimizden geleni yapıyor oluruz.”

  Aşılar ne kadar koruyor? Sinovac ve Biontech koronavirüs aşılarının koruyuculuğu ne kadar?

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ