27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Bilim Kurulu Üyesinden yüz yüze eğitim için 12 yaş açıklaması. Aşılama 12 yaşına kadar inebilir

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, 18 yaş grubundaki gençlere aşı çağrısında bulundu. 'Eylül ya da ekim ayında üniversitelerde yüz yüze eğitime geçmek istiyoruz. Bu yüzden bizim bu yaş grubunun aşılanması lazım. Düşünüldüğü gibi yan etkiler yok. Onlar bir şekilde abartılan şeyler' diyen Akın, 12 yaş grubuna kadar da aşılamanın inebileceğini söyledi.

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, 18 yaş grubunun çok hareketli bir nüfus olduğunu ancak bu yaş grubunun aşı konusunda tereddütlerinin olduğunu gözlemlediğini belirtti.

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın,
  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın,

  DÜŞÜNÜLDÜĞÜ GİBİ YAN ETKİLERİ YOK

  18 yaş grubunun “Bana bir şey olmaz” gibi davrandığını belirten Prof. Dr. Akın şunları söyledi: “‘İnternet çocuğu’ dediğimiz, zaman zaman internette yalan yanlış şeyleri de okuyorlar; aşı konusunda tereddütleri olduğunu gözlemliyorum. Bu grupta gerçekten sağlık okur yazarlığı iyi olanlar gidiyorlar aşılarını oluyorlar. Biz şimdi Eylül ya da Ekim ayında üniversitelerde yüz yüze eğitime geçmek istiyoruz. Hem öğrenci hem de öğretmen açısından çevrim içi eğitimler çok kolay değil. O zaman yüz yüze eğitime geçerek hem sosyalleşiyorsunuz hem de dersler daha verimli geçmeye başlıyor. Bizim bu yaş grubunun aşılanması lazım. Düşünüldüğü gibi yan etkiler yok. Onlar bir şekilde abartılan şeyler.”

  Bilim Kurulu Üyesinden yüz yüze eğitim için 12 yaş açıklaması. Aşılama 12 yaşına kadar iner mi?
  Bilim Kurulu Üyesinden yüz yüze eğitim için 12 yaş açıklaması. Aşılama 12 yaşına kadar iner mi?

  AŞILANSINLAR VE RAHATLA OKULLARINA GİDEBİLSİNLER

  Prof. Dr. Akın, koronavirüsten dolayı Türkiye’de 50 bine yakın insanın hayatını kaybettiğini söyleyerek bunların bir kısmının da gençler olduğunu ifade etti. Bu nedenle gençlerin akıllarını başlarına toplayıp aşı olması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Levent Akın, “Gençlerin de muhakkak aşıya teşvik edilmesi lazım. Aşılarını olsunlar ki, Eylül-Ekimde üniversiteler yüz yüze eğitime başlasın. Onlar rahatlıkla sokaklarda istedikleri gibi dolaşabilsinler. Kafelere gidebilsinler, belirli yerlerde eğlenebilsinler, sosyal alanlara girebilsinler. Bu yüzden gençlerin aşılanması çok büyük önem taşıyor” diye konuştu.

  Bilim Kurulu Üyesinden yüz yüze eğitim için 12 yaş açıklaması. Aşılama 12 yaşına kadar iner mi?
  Bilim Kurulu Üyesinden yüz yüze eğitim için 12 yaş açıklaması. Aşılama 12 yaşına kadar iner mi?

  AŞILAMA 12 YAŞ GRUBUNA KADAR İNEBİLİR

  Şu anda özellikle mRNA aşıları 12 yaş grubu için acil kullanım onayı alndığına dikkat çeken Prof. Dr. Levent Akın, aşılanacak yaş gruplarıyla ilgili yeni bir açıklama yaptı:
  “Eğer yeteri kadar aşı tedariki olursa o zaman Türkiye’de muhtemelen Eylül ayına doğru aşılama 12 yaşına indirilebilir. Daha da iyi olur. Böylece ortaokul, liseler için de aşıyla güvence temin edilmiş olur. 12-18 yaş grubuyla ilgili olarak çeşitli ülkelerde Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere aşılamanın nasıl gittiğini, aşıya ait hangi reaksiyonların ortaya çıktığını, ne kadar koruyuculuk olduğunu, aşıyı mevcut dozuyla mı yoksa düşük dozla yapılacağına dair çalışmaları takip ediyoruz. Türkiye’nin tedarik zincirine bağlı olarak, Türkiye’de yakın zamanda muhtemelen sonbaharda diye düşünüyorum. Bakanlıkta henüz böyle bir konuşma geçmedi, kişisel fikrim bu. O dönemde ortaokul ve lise öğrencilerine aşı yapmaya başlayabiliriz. Belki o yaş grubuna tek doz bile yetebilir. Bu söylediklerim bilgiye dayalı değil, düşünceye dayalı bilgilerdir. O yüzden 12 yaş grubuna kadar aşılama inebilir.”

  Avrupa’da Sinovac yasağı gevşiyor… Sinovac aşısı olanlar hangi AB ülkelerine gidebilecek?

  Koronavirüs geçirenler 1 doz aşı olacak!

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ