11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Bilim Kurulu Üyesi: Zorunlu aşıya taraftar değilim

  Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, "Zorunlu aşıya taraftar değilim" diyerek, birçok insanın gönüllü olarak aşı yaptıracağına inandığını söyledi.

  Covid 19 aşısı ve bilim kurulu

  Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüsle mücadele çerçevesinde yurt dışından gelen aşıların gönüllü olarak yapılması gerektiğine dikkat çekti.

  Pek çok kişinin gönüllü olarak aşı yaptıracağına inanıyorum

  Kendisinin de aşı yaptırdığına işaret eden Prof. Dr. Tevfik Özlü , kişisel fikrinin, aşının zorunlu olmasından yana olmadığını belirtti. Aşını gönüllülükle yapılmasından yana olduğunu ve zorunlu aşıya taraftar olmadığını ifade etti. Ancak gönüllülük esası olarak bile olsa Türkiye’de pek çok kişinin aşı yaptıracağına inandığını aktaran Özlü, ilk başta tereddütler olabileceğini, fakat zaman içinde bu tereddütlerin ortadan kalkarak insanların aşı yaptıracaklarını söyledi. Özlü, aşı olduğunu, bir yan etki fark etmediğini, herhangi bir olumsuz bir etki görmediğini kaydetti.

  Herkes aşı olmalı

  Ali Cihat Soysal isimli vatandaş, aşının insan sağlığı için önemli olduğunu belirtti ve bu aşıyı devlet büyüklerinin hepsinin olduğunu belirtti. Soysal, herkesin de aşıyı yaptırması lazım olduğunu ve bu salgının bireysel aşılanmayla geçmeyeceğini, herkesin üzerine düşeni yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

  “Ben yaptırmak istemiyorum”

  Sevdanur Al isimli vatandaş ise Türkiye’de uygulanan aşının gönüllü olması gerektiğini söyledi ve kendisinin aşı olmadığını olmak da istemediğini ifade etti. Çevresinde aşı olan çok kişi olduğunu aktaran Al, aşı olanların henüz bir yan etkisini görmediklerini söyledi.

  “Aşılansak da tedbiri elden bırakmamalıyız”

  Mesai sonrası maske takmaktan yüzünde izler oluşan ve bu sırada çektiği fotoğrafı sosyal medyadan paylaşınca salgınla savaşan sağlıkçıların simgesi haline gelen yoğun bakım  hemşiresi Seher Altuncu da yaptırdığı aşı ile ilgili konuştu. Aşılama sürecinin devam ettiğini söyleyen Altuncu, aşı olunsa bile kontrolü elden bırakmamak gerektiğine dikkat çekti.

  AB’den açıklama: Koronavirüs aşıları ölüme neden oluyor mu? 

  1 yıl içinde bu hastalık patlayacak

  Covid’in bıraktığı kalıcı hasarı keşfettiler!

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ