28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Bilim Kurulu Üyesi uyardı: İki hafta içinde durum tersine dönebilir

  Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz vatandaşlara ''rehavet'' uyarısı yaptı. Bu tedbirleri biraz daha gevşetildiği takdirde iki haftanın içinde durumun tam tersine dönebileceğini söyledi.

  Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi  Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılamasının sürmesinin ve vaka sayılarındaki azalmanın insanları rehavete düşürmemesi gerektiğini belirtti.

  Gündüz, yaptığı açıklamada, Kovid-19 ile mücadele çerçevesinde ülke genelinde aşılama çalışmalarının belirlenen takvim doğrultusunda devam ettiğini ifade etti.

  Sıkı tedbirler sonucunda vaka sayılarının düştü

  Gündüz, son birkaç aydır alınan sıkı tedbirler sonucunda vaka sayılarının düştüğünü hatırlattı ve hastaneye yatması gereken hasta sayılarında bir azalma olduğuna dikkat çekti.

  Dolayısıyla da yoğun bakımlarda yatması gereken hastalarda bir azalma olduğunu aktaran Gündüz, bunun sıkı tedbirler sonucunda oluşan bir sonuç olduğuna dikkat çekti. Hem vaka sayılarının azalmasının hem de aşılamanın, insanları çok da rehavete sevk etmemesi gerektiğinin altını çizen Gündüz, eğer bu tedbirleri biraz daha gevşetirsek iki haftanın içinde durumun tam tersine dönebileceği konusunda uyarıda bulundu.

  Gündüz, vaka sayılarının azalmasının virüsün ortadan kalktığını göstermediğine dikkat çekti ve sadece tedbirlerin gerçekten uygulandığı anlamına da geldiğini belirtti.

  Aşı takvimi sonuçlanıncaya ve toplumun büyük bir kısmı bağışıklık kazanıncaya kadar tedbirlere sonuna kadar devam edilmesinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Gündüz, vaka sayılarının azalmasının bizi bu tedbirleri gevşetmeye sevk etmemesi gerektiğini ifade etti.

  Bilim Kurulu üyesi uyardı: İki hafta içinde durum tersine dönebilir
  Bilim Kurulu üyesi uyardı: İki hafta içinde durum tersine dönebilir

  Aşı takvimi sonuçlanana kadar tedbirlere devam

  Vakaların azalmasının veya aşılanmaların devamının, insanları gerçekten umutlandırırken rehavete sürükleyebileceğine dikkat çeken Gündüz, aşı takvimi sonuçlanana ve vatandaşların önemli bir bölümünün aşılanmasına kadar tedbirlere devam etmenin ve bu sayıyı çok düşük tutmanın, azaltmanın elimizde olduğunu vurguladı.

  “O nedenle bu umudumuz tedbirlerin gevşemesine yol açmasın diyen Gündüz, “Birkaç ay daha sabırla bekleyelim, baharın sonunda çok daha iyi bir yaza gireceğimizi umut ediyorum” şeklinde konuştu.

  Gündüz, CoronaVac aşısının Türkiye’de herhangi ciddi bir yan etkisinin görülmediğini dile getirdi ve bunun da ilk etapta çekimser davrananlara örnek olduğunu ve onları cesaretlendirdiğini aktardı.

  Bu hastalıktan kurtulmak için toplumun büyük bir kısmının bağışıklık kazanması gerektiğini anlatan Gündüz, “Aşı sırası gelenlere mutlaka aşılanmalarını öneriyorum” ifadesini kullandı.

  Batılı ülkeler de yavaş yavaş inaktif aşıya yöneliyor

  Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, şu an uygulanan inaktif aşının mutant virüslere karşı da daha avantajlı olduğunun bilindiğini vurguladı. Diğer aşı türlerine göre inaktif aşıların mutant virüslere karşı da etkin olmasının, Batılı ülkelerin de yavaş yavaş bu inaktif aşıya doğru yönlerini çevirmelerine sebep olduğunu belirtti. Gündüz “Biz de bu aşı tercihimizde mutant virüslerle karşılaşsak bile daha avantajlı olduğumuz için daha şanslıyız” dedi.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ