16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Bilim Kurulu Üyesi tarih verdi: Aşılamada hedefe ulaşırsak, 29 Ekim’de rahatlarız

  Bilim Kurulu Üyesi Mustafa Necmi İlhan, aşı uygulamasında hedeflenen düzeye gelinirse 29 Ekim'de rahat bir nefes alınabileceğini söyledi.

  Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Covid 19 ile mücadele kapsamında alınan tedbirlere uyulması ve hedeflenen grupların aşılanması durumunda ekim ayının sonunda rahat bir nefes alınabileceğini söyledi. Prof. Dr. İlhan, “Belki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı iyi bir tarih olarak düşünebiliriz” diye konuştu.

  Vatandaşların aşı olması gerekiyor

  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmi İlhan, herkesin samimi ve bilimin ışığında ilerlemesi gerektiğine dikkat çekti. Prof. Dr. İlhan koronavirüsle mücadelede gelinen nokta ile ilgili olarak şunları söyledi: “Aşılamada belli bir rakamı tutturmuş, kapanma ile beraber kurallara uyan toplumda normale daha yakın bir yaşamın sürdüğüne şahit oluyoruz. Bu nedenle, bu kanıtlar ışığında baktığımızda vatandaşların aşı olması gerekiyor.”

  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmi İlhan
  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmi İlhan

  Vefat edenler arasında aşısını yaptırmayan 65 yaş üstü kişiler bulunuyor

  Aşı yaptırmanın önemini vurgulayan Prof. Dr. İlhan, aşı sırası geldiği halde aşısını yaptırmayan 65 yaş üzeri kişilerde koronavirüs nedeniyle ölümler olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Maalesef şu an vefat edenler arasında 65 yaşın üstünde olup aşı sırası geldiği halde aşı yaptırmayan vatandaşlarımız bulunuyor. Aşı sırası gelmiş, aşısını olsaydı  belki o büyüğümüz hastalığı hafif atlatacaktı. Bu nedenle aşı olmak gerekiyor. ”

  Yaşlıların vakalar arasındaki oranı yarı yarıya düştü

  Bu durumu rakamsal olarak örnekleyen Prof. Dr. İlhan şöyle konuştu: “Yaşlıların ocak ayı başında vakalar içinde görülme oranını, nisan ayı başına göre kıyasladığınızda yarı yarıya bir düşüş görülüyor. Demek ki aşı bu kadar koruyor. Hatta toplumun genelini ilgilendirecek bir rakamdan bahsetmek gerekirse, biliyorsunuz yaklaşık 1 milyon kadar sağlık çalışanı aşılandı. Sağlık çalışanlarının arasında 20 yaşında gençlerimiz de var, 80 yaşında kıdemli hocalarımız da. Vakalar içinde sağlık çalışanlarının oranına bakıldığında 1 Ocak ile 1 Nisan’ı kıyasladığınızda 4 kat azalma söz konusu.”

  Aşıyı reddetmeyi anlamak mümkün değil

  Rakamların aşının etkinliğini bu kadar net olarak ortaya koyduğu bir tabloda aşıya karşı direnç göstermeyi ve aşıyı reddetmeyi anlamanın mümkün olmadığını belirten Prof. Dr. İlhan, “Elbette farklı bir kanıt varsa bu görüşülebilir ama bilim hep kanıtlarla ilerler. Eğer bir kanıt, yayımlanmış makale varsa bununla konuşmak gerekir. Sosyal medyada ‘ben aşıya karşıyım’, ‘aşı olmayacağım’ demekle bu iş olmuyor” diye konuştu.

  Aşıları farklı kaynaklardan bulmak doğru bir seçenek

  Türkiye’de uygulanan aşı çeşitliğinin artmasının bir avantaj olduğunu belirten Prof. Dr. İlhan, tedarik sorununun önüne geçmek için de aşı çeşitliliğinin çok olmasının doğru bir yaklaşım olduğun belirtti. Yerli aşı çalışmalarından birinde faz 3 aşamasına gelindiğini ifade eden İlhan, “Güz dönemine geldiğimizde yerli aşılarımız olursa, elimizin daha da rahat olacağını söylemek mümkün. Bu süre dahilinde farklı aşı kaynakları bulmak doğru bir seçenek. Size bağlı olmayan bir süreçte, dış kaynaklı bir aşıda tedarik sorunu olabilir, bu nedenle bu arayışlar ve bulunan aşı doğru bir yaklaşım olarak karşımıza çıkıyor” şeklinde konuştu.

  Cumhuriyet Bayramı’nı iyi bir tarih olarak düşünebiliriz

  Koronavirüsle mücadelede bir yılı aşkın süre geride bırakılırken Prof. Dr. İlhan, normalleşme tarihi ile ilgili öngörüsünü açıkladı: “4.5 milyondan fazla kişi koronavirüs tanısı aldı, 39 bine yakın vatandaşımızı da koronavirüsten kaybettik. Gerçekten zor süreler yaşıyoruz. Kurallara uyarak daha iyi bir sürece gelebileceğimizi söylemek elbette mümkün. Tam kapanma dönemi yaşıyoruz, bununla beraber rakamlar iyi bir düzeye gelirse, kurallara uyum devam ederse, Sağlık Bakanının dediği gibi 40 yaş altı vatandaşların aşılanması haziran sonuna kadar, 20 yaş üzeri gençlerimizin aşılanması güz döneminde gerçekleşirse, hedeflenen grubun aşılanması gerçekleşirse, güz döneminde daha iyi zamanlara ulaşabiliriz. Bunun için de belki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı iyi bir tarih olarak düşünebiliriz.”

  29 Ekim tarihini açıklarken buradaki kastının tam bir normalleşme olmadığını ifade eden Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan sözlerini şöyle tamamladı: “Bu ekim sonuna geldiğimizde herkes maske çıkaracak, fiziksel mesafeye uymayacağız, kalabalıkta bir araya geleceğiz’ anlamına gelmiyor. Belki daha rahat olacağız, ailemizi ziyaret edeceğiz. Kurallara uyarak sosyal mekanlarda bir arada olabileceğimiz, çocuklarımızın okuluna devam edebileceği zamanlar olabilir düşüncesindeyim.”

  Yeni tedbirler yolda: Aşı olmayanlara kısıtlama gelebilir

  Rus aşısı Sputnik V hakkında her şey: 10 soru 10 cevap

  Rus aşısı Sputnik V, Türkiye’de üretilecek

  Sinovac, Biontech ve Sputnik V aşılarının iki doz aralığı ne kadar olmalı?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ