19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Bilim Kurulu üyesi İlhan açıkladı: Vakalar düşmezse alınacak yeni tedbirler neler?

  Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 2 haftalık kısmi kapanma sürecinin tamamlanmasının ardından vaka sayılarının belirlenen seviyelere düşmemesi durumunda alınacak yeni tedbirleri aktardı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan ayında uygulanacak iki haftalık kısmi kapanma döneminde alınacak tedbirlerin işe yaramaması ve vaka sayılarında düşüş olmaması durumunda daha sert önlemler alınacağını belirtmişti.

  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan da vaka sayısının aşağıya yön değiştirmesi gerektiğine dikkat çekerek, buna paralel olarak da hem vefat hem de ağır hasta sayısının daha aşağıya doğru gitmesi gerektiğini kaydetti.

  Bilim Kurulu üyesi İlhan açıkladı Vakalar düşmezse alınacak yeni tedbirler neler
  Bilim Kurulu üyesi İlhan açıkladı Vakalar düşmezse alınacak yeni tedbirler neler

  Öncelik vaka sayısını düşürmek

  İlk önceliklerinin vaka ayısı olduğunun altını çizen İlhan, vaka sayısı azalmadan bir şeyi kontrol etme şansının olmadığını sürecin başından beri dile getirdiklerini hatırlattı. Vakaların bir bölümünün hasta olduğunu, onların bir bölümünün 10-15 gün sonra ağır hasta olduğunu, bunların da bir bölümünün de 10-30 gün arasında yaşamını kaybettiğini belirten İlhan, bu nedenle ilk işin vaka sayısını düşürmek olduğunu kaydetti.

  İlk önce 50 bin sonra 40 bin hedeflenmeli

  Prof. Dr. İlhan, beklentilerinin 15 gün sonra ilk olarak vaka sayılarının 50 binin altına düşmesi olduğunu belirtti ve sonra 40 binin altı gibi rakamları beklemenin mümkün olduğunu dile getirdi.

  Kısıtlama olunca etkisinin ancak 7-14 gün arasında ortaya çıktığını ifade eden İlhan “Vatandaşlarımızın kurallara uyması ile birlikte bu mümkün. Aynı zamanda 65 yaş üzeri 4 kişiden birisi aşısını olmadı. Bunların da yapılmasıyla beraber daha aşağıya gitmek mümkün; önce 50 bini, sonra 40 bini hedef belirlemek gerekiyor; ulaşılabilir hedefler seçmek gerekiyor ki onu gerçekleştirince devamında ona göre yol almak için” şeklinde konuştu.

  Sonraki aşama kuaför ve AVM’lerin kapatılması

  Prof. Dr. İlhan, eğer iki hafta içinde vaka sayıları düşmez ve artmaya devam ederse alınabilecek yeni tedbirlere dair bilgi verdi.
  Bundan bir sonraki aşamanın AVM’lerin kapatılması, berber kuaför, salonlarının kapatılması, okula giden çocukların artık hiçbirinin okula gitmemesi, özel sektör ve kamuda çalışma ile ilgili kısıtlamanın iyice arttırılması gibi kısıtlamaların olabileceğini belirten İlhan, kısıtlamaların hepimizin faydası için olduğuna dikkat çekti.

  “Kurallara uymazsak, nisan-mayıs ayında hiç istemediğimiz zamanlarda yaşadığımız durumlara gelebiliriz, yine kayıplarımız çok fazla miktarda artabilir.” diyen İlhan, “Hepimizi kurallara uyma konusunda gayrete davet etmek istiyorum. Artık hepimiz gördü, kurallara uyulduğu takdirde vaka sayımız azalıyor ve günlük hayatımıza daha çok dönüyoruz. Diyelim ki kurallara uyduk vaka sayımız 15 gün sonra ya da 1 ay sonra 10 binin altını gördü. O zaman da biz temkinli olmalıyız, kurallara uyma konusunda gayret etmeliyiz, aşımızı yine olmamız gerekiyor ki tekrar bu günlere gelmeyelim. Deyim yerindeyse koronavirüsle yaşamaya alışmamız gerekiyor. “ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ