26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Bilim Kurulu üyesi: Hastalık alışık olduğumuz seyirde gitmiyor

  Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüs süreciyle ilgili açıklamada bulundu. Özlü, hastalığın alışık olunan seyirde devam etmediğini söyledi.

  Prof. Dr. Tevfik Özlü

  Prof. Dr. Tevfik Özlü, bazı hastaların koronavirüs tedavisi görüp iyileşmelerine rağmen birkaç ay sonra bile hastalığın belirtilerini yaşadığını belirtti. “Hastalık alışık olduğumuz seyirde devam etmiyor.” diyen bilim insanı, insanların hastalığı atlattıklarını ancak kimi zaman 6 aya kadar varan sürelerde hastalığın belirtilerini de taşımaya devam ettiklerini ifade etti.

  Hastalığı atlatanlarda şikayetler devam ediyor

  Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Covid-19 tedavisi gördükten sonra iyileştiği görülen hastaların birkaç ay sonra bile aynı hastalığın belirtilerine maruz kaldığını belirtti. Öksürük, halsizlik, sırt, göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi şikâyetlerle hastanelere başvuran hastalar olduğunu söyledi.

  Prof. Dr. Özlü, hastalığı geçirenlerde takiplerinin devam ettiğini belirtti. Şu anda göğüs hastalıkları olarak poliklinik yükünün neredeyse yarıya yakınını Covid geçirip atlatmış insanların oluşturduğunu kaydetti.

  Gerçekten bu hastaların aslında Covid-19’u atlattıklarını, tedavi olduklarını ve iyileştiklerini aktaran Özlü, ancak halen semptomlarının devam ettiğini vurguladı.

  Hastaların kimisinde nefes darlığı, kimisinde öksürük kimisinde halsizlik, çabuk yorulma gibi şikâyetler olabildiğine işaret eden Özlü, insanların özellikle hareket esnasında yürüme sırasında tıkandıklarını ifade etti

  Bazı değişiklikler tamamen düzelmedi

  Bu şikayetlerin bazen aylarca sürebildiğine dikkat çeken Bilim Kurulu üyesi, bakıldığı zaman akciğer grafiklerinde kalıcı bazı değişliklerin oluşmaya başladığını ya da oluşan bazı değişikliklerin tamamen düzelmediğini gördüklerini belirtti.

  Bazı hastaların da yaptırdıkları kan testlerinde kanında hala koronavirüs ile ilişkili intihabı reaksiyonu gösteren pozitif bulgular olabildiğini ve o nedenle bunları süreci atlattığına emin olana kadar takip ediyoruz ettiklerini aktardı.

  Kalıcı mı geçici mi zaman gösterecek

  Prof. Dr. Özlü, hastalarda ister istemez endişe, kaygı gibi sorunların olduğunu kaydetti ve bunun kolay bir hastalık olmadığını söyledi. Covid-19’un daha önce bilinen zatürrelere benzemediğini ve hastalığın alışık olunan seyirde devam etmediğini aktardı.

  Hastalığı atlatanların şikayetlerinin 6 aya kadar devam etmedi nedeniyle, pek çok kişinin bu hastalığı atlatamayacaklarına dair endişeler yaşadıklarını söyleyen Özlü, hastalığın kalıcı mı geçici mi olacağını zamanın göstereceğini ve bu yöndeki çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.

  1,5 milyon çocuk “uzun Covid” tehlikesi altında

  Mutasyonlu virüse iki ek önlem

  Prof. Başer: Aşıda eşitsizlik ekonomiyi olumsuz etkileyecek

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ