13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Bilim Kurulu Üyesi: Dikkat! Yeni dalga gelebilir

  Üç haftalık sömestr tatilinin başlatması Covid 19'da yeni dalga endişelerini de beraberinde getirdi. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, tatil planları yapanları dikkat yeni dalga gelebilir diyerek uyardı

  Kovid-19 nedeniyle tatil bu yıl sömestr tatili 3 hafta sürecek. Kış aylarında olunması sebebiyle birçok kişi tatil planlarına kayak adreslerini ekledi. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, tatilde kayak merkezlerine gidilmesinin ve aile ziyaretlerinin virüslerin dolaşımını hızlandırabileceğinin altını çizdi.

  Prof. Dr. Özlü bu durumun Kurban Bayramı’ndaki yeni bir dalgaya yol açabileceğine işaret etti ve evlerin güvenli olduğunu evde kalmaya devam edilmesi gerektiğini söyledi. Özlü “Vaka sayılarımız yüksek, bulaşma devam ediyor. Dikkat yeni dalga gelebilir.” ifadelerini kullandı.

  Tatili keyifli vakit geçirmenin yolu bulunmalı

  Pandemi döneminde uygulanan uzaktan eğitimin öğrencilerde olduğu kadar aileler için de yıpratıcı olduğunu belirten Prof. Dr. Tevfik Özlü, 3 haftalık yarıyıl tatilini evde geçirmenin daha doğru olacağını aktardı. Tatilde insan hareketliliğinin artma riski olduğunu, o nedenle bu tatili evde geçirmenin daha doğru olduğunu aktaran Özlü, hane halkıyla evde keyifli vakit geçirmenin yolunu bulmak gerektiğini ifade etti. Yoksa tatil oldu diye bulunduğu ilden başka yerlere gitmek ya da başka kişilerle bir araya gelmek, yakın bile olsa eş, dost, akraba bile olsa güvenli olmadığını aktardı.

   

  Süreç Kurban Bayramı’na benzemesin

  Prof. Dr. Özlü, “Evet yorulduk, bunaldık ama amacımız şu; salgını durdurup, hiç olmazsa yazın rahat bir nefes alıp, yaz tatiline rahat girebilmek.” dedi. Uzman isim, şimdi buna uyulmadığı takdirde bu okul tatili süresinde şehirler arasında insan hareketliliği yaşanırsa aynı Kurban Bayramı’ndaki gibi, bir dalgaya yol açabileceğini dile getirdi.

  Vaka sayılarımız yüksek bulaşma devam ediyor

  Sıkı önlemler sebebiyle vaka sayılarının azaldığı bir döneme girildiğine dikkat çeken Özlü Covid-19’dan bir an önce kurtulmak için herkesi dikkatli olmaya davet etti. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Tatil hakkımız, evet yorulduk, biz de bir an önce normale dönmek istiyoruz. Hepimizin arzusu o ama, daha o kararlı döneme gelmedik. Vaka sayılarımız yüksek ve bulaşma devam ediyor.” dedi.

  Özellikle dünyaya bakıldığına dünyada salgının azalmadığını, aksine arttığını aktaran Özlü, Rusya’da, Amerika’da, Hindistan’da, Avrupa’da Brezilya’da alınan önlemlere, yasaklara, kısıtlamalara rağmen arttığına dikkat çeken Özlü, özellikle varyant virüsle alakalı çok fazla ve endişe olduğunu belirtti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ