27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Bilim Kurulu Üyesi açıkladı: Bayramda kısıtlama var mı?

  Türkiye 1 Temmuz itibariyle koronavirüs öncesi döneme döndü. Böylelikle bir çok kısıtlama da kaldırıldı. Peki Kurban Bayramı'nda kısıtlama olacak mı? Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan bu soruyu cevapladı.

  Türkiye, koronavirüs salgınında 1 Temmuz itibarıyla normalleşmeye geçti, birçok kısıtlama kaldırıldı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Kurban Bayramı’na özel bir kısıtlama planlanıyor mu?” sorusunu yanıtladı.

  Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, şu an için Kurban Bayramı’na ilişkin kısıtlamanın öngörülmediğini söyledi.

  ”KISITLAMANIN OLMAYACAĞINI ÖNGÖRÜYORUM”

  “Ortamların temiz hava ile havalandırılması, çok kalabalık ve kapalı yerlerde maske takılması ile birlikte aşının da hızlı gitmesi ile bir kısıtlama olmayacağını düşünüyorum” diyen İlhan, şöyle devam etti:

  “Aşının yaygınlaşması ile birlikte bayram sonrasında vaka sayıları daha aşağı da gidebilir. Belki de ‘Vakalar aşağı gitmiyor’ diye düşünülebilir; ama son dönemde 5-6 bin bandında gitmesinde aşılamanın çok etkili olduğunu düşünüyorum.
  3. dozun uygulanacak olması, hasta olanların 3 ay sonra aşılanması gibi yaklaşımlar, özellikle yeni açılan grupların aşıya ilgisinin çok olmasıyla beraber vaka sayısının daha aşağıya gidebileceğine inanıyorum. Bayram sonrasında vaka sayıları kurallara uyulduğu ve aşı olunduğu takdirde daha aşağı gidebilir. Bayram ile ilgili şu anda bir kısıtlama öngörülmüyor. Hepimizin tabii kurallara uyması gerekiyor.”

  Sağlık çalışanlarının istifa kısıtlaması kalkıyor!

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sokak kısıtlamaları 1 Temmuz itibariyle kalkıyor

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ